Ontslakken voor nieuwe energie j gezondheid Wie zich moe, futloos en gestrest voelt, wordt wel eens aangeraden te 'ontslakken'. Een sapkuur zou het lichaam ontdoen van allerlei giftige afvalstoffen, waardoor u zich weer fit gaat voelen. Maar is dat zo? Ontslakken is een term uit de natuur- geneeskunde. Letterlijk zouden de opgehoopte 'slakken', oftewel de afval stoffen uit de dannen, kunnen worden verwijderd met een aangepast dieet. Door onze vluchtige levensstijl met veel stress en slechte voedingsgewoonten, zou ons lichaam niet de tijd krijgen om tal van chemische stoffen uit onze voeding netjes op te ruimen. Vooral 'fast food', geraffineerde suikers, koffie, alcohol en sigaretten worden als boosdoeners gezien. Een paar dagen een sapkuur vol- gen, zou de reinigingsorganen zoals de lever, nieren en darmen rust geven. Het lichaam zou de tijd krijgen om opge hoopte stoffen uit te scheiden, omdat het geen tijd meer verdoet met het verwer- ken van alles wat u normaliter eet. Gezond eten Een gezonde voeding met veel verse groente, fruit en vezels uit volkorenpro- ducten zijn de beste garantie voor een goed functionerend lichaam. Het levert u alle noodzakelijlce vitamines en minera- len. Hoe meer verarmde voeding u eet en hoe meer geraffineerde suikers, hoe gro- ter de leans dat u een telcort aan essentie- le bouwstoffen lcrijgt. En daar wordt u inderdaad futloos van! Om de afvoer van afvalstoffen uit de nieren en darmen optimaal te houden, is het belangrijlc om zo'n twee liter vocht (water, vers sap, kruidenthee) per dag te drinken. Rustgevend Vasten met een vruchten- of groentesap- kuur kan natuurlijk. Toch is nooit defini- tief bewezen dat het echt noodzakelijk is. Een goed functionerend lichaam is prima in staat om toxische stoffen af te voeren en een gezonde voeding helpt daarbij. Vasten heeft vooral een psycholo- gische impact. U gaat anders tegen voe ding aanldjken. U wordt zich bewust van wat u dagelijks in uw mond stopt en hoe- veel van die producten eigenlijk hele- maal niet nodig zijn om het lichaam te voeden. Bovendien geeft zo'n reinigings- kuurt rust in het hoofd. Denken aan eten, het eten zelf en het bereiden en lcopen ervan kost immers dagelijks heel wat tijd! U valt er natuurlijk ook tijdelijk van af, maar die pondjes zitten er zo weer aan zodra u weer normaal gaat eten. Door bewust om te gaan met uw voe- dingspatroon, houdt u het lichaam 'schoon'. Zo kunt u het beste verse pro ducten kopen en regelmatig zelf koken. En natuurlijk moet uw voeding alle noodzakelijlce bouwstoffen bezitten. Daar krijgt u energie van! Verkrijgbaar bij Albert Heijn Cereal Sapvasten Zonnatura Groente-cocktail, Wortelsap, Bietensap Sapvasten ■fus Pur if Tekst Monique Lindeboom fotografie Renee Frinking.The Picture Box (vrouw) styling Silena Boersma AllerHande 10-2000 127

Allerhande | 2000 | | pagina 127