'Niets is lekkerder grote zeekrabben' dan 'Empanadas worden gemaakt van mais' i grenzeloos lekker Jenny Jaramitlo is in Nederland om haar vriend Ulises Unda te bezoeken, die schilderkunst studeert aan de Rijksacademie in Amsterdam. Twee jaar geleden heeft zijzelf haar studie voltooid aan deze academie. Jenny is 33 jaar en is geboren in Quito, de hoofdstad van Ecuador in Zuid-Amerika. 'Kleur! Dan denk ik aan de gele mais waarmee de empa- nadas worden gemaakt. Als je ze bakt lijkt het wel goud. Empanadas worden gebakken van maismeel. Het is moeilijk er een goed ander woord voor te vinden. Het is een soort omelet en lijkt op een tortilla. Mais is heel belangrijk bij ons. Ook de bladeren van de mais worden gebruikt: om voedsel, zoals vlees, in te koken. Dat geeft een bijzondere smaak.' 'Ik denk chuchucaras. Dat is een schotel van varkens- vlees, met veel knoflook en motedat is ook van mais gemaakt. Daarbij platano, dat is gebakken banaan. We gebruiken veel knoflook en ui, maar we eten niet zo heet als in Mexico bijvoorbeeld. Wel wordt vaak apart een pepersaus opgediend, die heet aji. Daar kun je zelf zoveel van nemen als je wilt.' laten er een heel klein laagje van iets opzitten en dat is heel gezond. Maar ook de grote zeekrabben die wij thuis hebben, mis ik hier. Die ga ik meteen eten als ik terug ben. Niets is lekkerder.' 'Ik heb eigenlijk nooit een Nederlands gerecht geproefd. Ik maakte wel veel soep, en daar deed ik dan Hollandse lcaas in. Die vind ik heel lekker. Soep is belangrijk in Ecuador, het is daar een echte traditie. De maaltijd hoort te beginnen met soep.' Tripa mishqui. Dat is het binnenste van de lcoe, de inge- wanden. Het is een indiaans gerecht, het is de kauwgum van de indianen. Je moet het heel goed schoonmaken en dan roosteren op houtskool. Het is goed voor je maag. Ze 'Wij eten cuy. Dat is een soort hamster, zonder staart. Jullie noemen dat een cavia, geloof ik. Komt ook van de indianen. Het is heel lekker vlees dat geroosterd wordt aan het spit boven houtskool. Er bestaan speciale res taurants voor. Inmiddels is het wel duur geworden. Het is heerlijk, je eet het met papas, dat zijn aardappels. Aardappels zijn heel lekker in Ecuador. Dat is wel logisch, want ze komen er oorspronkelijk vandaan.' Wat komt het eerst in je op wanneer je aan Ecuadoriaans eten denkt? Wat is je favoriete Ecuadoriaanse gerecht? Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? Wat hebben ze hier niet wat je in Ecuador wel hebt? Wat vinden de mensen hier vreemd aan Ecuadoriaans eten? Tekst en fotografie: Philip Mechanicus AllerHande 10-2000 115

Allerhande | 2000 | | pagina 115