Het milieubeleid in AH Blolosisch de praktijk Het milieubeleid van Albert Heijn strekt zich uit op allerl terreinen. Hierna enkele voorbeelden Groente en fruit I Om minder milieubelasting bij de teelt van aardappels, groente en fruit te kunnen garanderen, heeft Albert Heijn samen met zijn leve- ranciers al in 1990 normen opgesteid. Sinds die tijd werken alle telers die land- en tuinbouwproducten aan Albert Heijn leveren vol- gens deze normen. Het resultaat is producten van goede kwaliteit, geprodu- ceerd met aandacht voor mens, dier en milieu. Nog een stapje verder dan gecontroleerde teelt gaat biologische teelt. Bij biolo- gische producten ontbre- ken chemische bestrijdings- middelen en kunstmest bij de teelt voliedig. Verder worden er geen syntheti- sche geur- en smaakstoffen of conserveermiddelen gebruikt. In 1998 introdu- ceerde Albert Heijn een lijn biologische producten onder het eigen merk AH Biologisch. Al deze produc ten worden gecontroleerd door een onafhankelijke instantie en dragen het EKO-keurmerk. Inmiddels zijn er al 220 producten van AH Biologisch. Ongeveer 60 procent van het energieverbruik in de winkels komt voor reke- ning van koel- en vriesap- paratuur. Bij verbou- wingen worden oude koelmeubels door moderne, zuinige exemplaren vervangen. Lampen die kapotgaan maken plaats voor spaar- lampen. Verder wordt de warmte die vrijkomt bij het koelen hergebruikt om de winkel te verwarmen. Er zijn 00k experimenten gaande met stralingsver- warming boven de kassa's. Daarvoor wisselt Albert Heijn kennis uit met Stop Shop, een zusterbedrijf in Amerika, dat daar al verder mee is. Sinds 1994 zijn er vier regionale distributie- centra, van waaruit alle Albert Heijn-winkels bevoorraad worden. Daarvoor leverden verschillende vrachtauto's een deel van het assorti- ment af bij de supermarkt. Nu melden zich in principe slechts twee vrachtwagens: een voor gekoelde produc ten en een met niet-gekoel- de producten. Daardoor is het aantal vrachtwagens aan de deur met een kwart verminderd en is het aantal kilometers dat vrachtwa gens voor Albert Heijn in de stad aflegt, met de helft afgenomen. Afvalverzameling In alle Albert Heijn-winkels en distributiecentra wor den karton, papier en folie apart ingezameld. Verder wordt er gestreefd naar vermindering van het gewicht van kartonnen ver- pakkingen en worden er vooral bruine, van gerecy- ded papier gemaakte dozen gebruikt. Op basis van de afspraken met betrekking tot verpak- kingen moet in 2001 35 pro- cent van het kunststof ver- pakkingsafval worden her gebruikt. En dankzij het geavanceerde voorraadsys- teem hoeven zo min moge- lijk producten weggegooid te worden. De producten die toch overblijven, wor den voor ruim 50 procent herverwerkt. Zo worden niet-vleeshoudende pro ducten tot varkens- voer verwerkt. Vlees- houdende producten worden vernietigd.

Allerhande | 2000 | | pagina 109