Wat doet Albert Heijn voor het milieu? I w3 11 Als's lands grootste super ma rktbedrijf heeft Albert Heijn een plek middenin de samenle ving. Dat brengt verantwoordelijkheden met zich mee, ook als het gaat om het milieu Binnen Albert Heijn maar ook Aandacht voor het milieu is onderdeel van het dagelijks leven geworden. We scheiden afval, kopen spaarlampen en zet- ten de auto uit voor een open brug. Benzine moet loodvrij zijn en nieuwe huishoudelijke appara- ten mogen niet te veel energie gebruiken. Bedrijven letten op afvalverwerking, op 'milieuvrien- delijke' productietechnieken, op transportkilometers, verpakking en energieverbruik, en klanten reke- nen hen daar op hun beurt op af. Ook supermarkten hebben steeds meer aandacht voor het milieu. Ze gaan zuiniger om met energie en met voorraadbeheer en nemen steeds meer biologische producten op in het assortment. Daamaast verlangen supermarkten van hun leveranciers minder transportkilo meters en milieuvriendelijke ver- pakkingen en productietechnieken. Met verenigde krachten Om de aantasting van het milieu terug te dringen is er overleg tus- sen allerlei partijen uit onze samenleving. Dit 'milieu-netwerk' bestaat uit vertegenwoordigers van bedrijfsleven, overheid, werk- gevers- en werknemersorganisaties, brancheorganisaties en maatschap- pelijke- en consumentenorganisa- ties. Ook het Centraal Bureau voor de Levensmiddelenhandel (CBL), het samenwerkingsverband van Nederlandse supermarktorganisa- ties, maakt deel uit van het net- werk. Een doel van de samenwer- king tussen de supermarkten is bijvoorbeeld om de Europese richtlijnen te vertalen naar richt- lijnen voor de detailhandel in Nederland. Om de aandacht voor het milieu te bevorderen, heeft het CBL bij voorbeeld actieplannen voor ver- pakkingen opgesteld voor inko- pers van supermarkten. Een ande- re concrete actie is de Meerjaren Afspraak Energie: het opzetten van bedrijfsenergieplannen en het bepalen van het gewenste percen tage energiebesparing. De uitein- delijke doelstelling is om 32 pro- cent efficienter om te gaan met energie tussen 1995 en 2010, plus een aandeel van 5 procent energie waarbij gebruik wordt gemaakt van duurzame energie (zoals zonne- of windenergie) in het tota- le verbruik in 2010. Albert Heijn als voorloper Albert Heijn voelt zich medever- antwoordelijk voor het milieu en vindt dat zij als marktleider een voortrekkersrol dient te vervullen. In de winkels zelf, maar ook daar- buiten. Zo wordt er overlegd met allerlei bedrijven, als transpor ters, producenten en verpak- kingsbedrijven, en wordt er beke- ken wat gedaan kan worden om het milieu te sparen. Zeker als het gaat om de productie van het eigen merle en de eigen verspro- ducten, maar ook op allerlei ande- re gebieden, zowel in Nederland en daarbuiten. Bij het uitvoeren van projecten wil Albert Heijn een stap verder gaan dan de wettelijke voorschriften. Nu, maar ook in de toekomst. RIJS" Inmiddels zijn er 220 produc ten van AH Biologisch. Deze blikken zijn dunner geworden, waardoor ijzer wordt bespaard. Jills De plastic tassen worden gemaakt van gerecycled plastic. De theezakjes zijn kleiner gewor den, en het nietje is verdwenen.

Allerhande | 2000 | | pagina 108