maar verder had ik eigenlijk niks geleerd in de keuken. Toen ik trouwde, kon ik soms helemaal in paniek raken omdat ik bepaalde dingen niet wist. Mocht je wel twee verschillende soorten bak- meel gebruiken in een cake? Nu schroom ik er niet meer voor om ingewikkelde diners te maken. He vind het altijd leuk om dingen uit te proberen en nieuwe dingen te leren. Ik heb zelfs nog een paar kookcursussen gevolgd. En nu zit een van mijn kinderen op de hotel- school, zodat ik nog enthousiaster word.' 'Wat is een snufje?' Els van Heerde (70) gaf ruim twintig jaar geleden kookles op een huis- houdschool in Haarlem. Ze herin- nert zich die periode als een leuke tijd. 'Ik had een opleiding gevolgd tot landbouwhuishoudlerares en stage gelopen op een boerderij. Daar werkte je met de producten van het land: de slacht verwerken, brood bakken, de oogst inmaken. En natuurlijk de gewone pot lcoken: aardappels, vlees, groen- ten. Heel simpel. met een klontje boter en een snufje nootmuskaat. Die simpele kost leerde ik zelf later weer aan die meiden van de huishoudschool. Waar ik me toen wel eens over verbaasde, was dat meisjes van dertien, veertien jaar echt nog helemaal niks wisten. "Wat is een snufje?" vroegen ze dan. Ik heb zelf thuis wel vrij veel in de keuken gedaan. Mijn eigen kinderen waren niet erg geinteres- seerd in koken en ik heb het ze ook niet opgedrongen. Pas de laat- ste tijd bellen ze wel eens op om naar een receptje te vragen. Dat vind ik dan toch wel leuk.' AllerHande 9-2000 8i

Allerhande | 2000 | | pagina 81