kun je leren Koken: voor de een is het een klus die nu eenmaal geklaard moet worden, voor de ander een uitdagende bezigheid. Maar hoe leren we dat eigenlijk? AllerHande vroeg vier generaties hoe zij hebben leren koken. Koken leer je gewoon door te kijken en te doen, zo blijkt uit de gesprelcken die AllerHande voerde met vijf mensen in de leef- tijd van 19 tot 79 jaar. Jongeren pikken thuis wel wat op, maar vinden gaandeweg zelf uit wat lekker is, en vooral: wat gemakke- lijk is klaar te maken. Maar ook voor oudere generaties was het niet per se vanzelfsprekend dat de kunst van het koken van moeder op dochter werd overgedragen. Zo deed moeder het Noortje van den Berg (19) is HBO-stu- dente media- en informatie- management en zit sinds een paar maanden in Haarlem op learners. 'Thuis had ik al wel een paar keer gekookt met mijn moe der erbij, maar zij heeft nooit gezegd: nu ga je koken leren,' ver- telt ze. 'Je ziet je moeder natuur- lijk vaak genoeg koken, dus dan leer je vanzelf wel het een en ander. Nu ik in een studentenhuis woon met elf andere meisjes, kook ik vaak met een vriendin samen. We hebben geen gerneen- schappelijke keuken, dus we koken gewoon voor ons tweetjes. We maken of aardappels, vlees en sla, of macaroni, of we gooien iets dat we van thuis hebben meege- kregen in de magnetron.' Studentenhuis Ook Hans-Hubert Timmermans, een 27-jarige student bedrijfskunde, heeft van huis uit niet veel mee- gekregen qua koken. 'Ik moest soms wel eens aardappels schil- len of zo, maar nooit een hele maaltijd klaarmaken. Het meeste heb ik geleerd in een studenten huis, waar meestal gezamenlijk gekookt werd. Wat er op tafel kwam, hing af van met hoeveel mensen we aten. Als we alle acht mee aten, kwamen we al gauw in de prutjessfeer terecht. Soms zie ik mensen heel vindingrijk koken met wat er nog in de koelkast ligt. Dat lean ik niet. Ik ga naar de win- kel en koop spullen waarvoor ik een recept heb.' Kookboeken lezen Dat studenten en 'prutjes' niet altijd bij elkaar hoorden, vertelt Marianne van der Plus. Zij is 79 jaar en gepensioneerd arts. 'In 1939 ging ik medicijnen studeren in Leiden. In die tijd kookten stu denten niet thuis. Je ging in de stad eten, of 'op de club', bij de studentenvereniging. Ik had thuis wel het een en ander geleerd door de kunst af te kijken, maar ik hoefde zelf nooit te koken. Pas toen de oorlog aan- brak, en we waren aangewezen op de gaarlceuken, heb ik echt leren koken. Op een pitje, voor zes men- sen, met alleen wat Maggi of peterselie als kruiden. Pas toen ik in een huis ging wonen met een eigen moestuin, ben ik kookboe ken gaan lezen. Volgens mij is de kunst van het leren koken: recep- ten lezen en je voorstellen hoe het smaakt. Verder moet je met aandacht koken, erbij blijven en je nooit aan de aangegeven kook- tijden houden.' Paniekaanvallen Communicatie-adviseur Lidy Schoof (48) heeft ook voornamelijk met behulp van kookboeken de gehei- men van de keuken weten te doorgronden. 'Ik vond het vanaf het begin leuk om te koken,' zegt zij. 'Als kind mocht ik wel eens koekjes bakken en versieren, In 1933 leerden we koken op school Koken 80 AllerHande 9-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 80