'Ik vind het heerlijk om mensen te verwennen' kijkje in de keuken kookt op een kookkachel. Net zoals haar moeder, zegt zij. Zo'n fomuis heeft van- wege zijn 'warmtestraling' een enorme aantrekkingskracht op iedereen in het gezin. Vooral als het buiten wat kouder is. Maar Janna had als klein meisje een ande- re reden om continu in de keuken te zijn; met ogen vol verwondering volgde zij de culinaire toverkunsten van haar moeder. Met zo veel plezier koken, dat wilde zij ook. 'Zij was een culinair artiest, die van elk gerecht iets bijzonders wist te maken. Mijn vader ging met vrienden en zakenre- laties niet uit eten in een restaurant, maar nam hen mee naar huis. Soms ging om vier uur de telefoon, dat er twee uur later acht man kwamen eten.' Kruiden Janna had snel de magie van het bakken en braden te pakken. Op vijfjarige leef- tijd kreeg zij een eigen fomuisje dat werkte op spiritusblokjes. Haar moeder leeft in haar voort. 'Ik vind het heerlijk mensen met lekker eten te verwennen. Daar geniet ik van.' Dat genieten begon toen ze samen met haar man in Amsterdam ging wonen. Hij studeerde, zij werkte in de verpleging. Regelmatig zat hun kamer vol hongerige medestu- denten. Soms hadden ze van thuis wild meegenomen. 'Daar kon ik wel iets moois van maken, wisten ze.' Het geheim van al dat moois? 'Koken met kruiden. Daarmee geef je ieder gerecht net even een andere. verrassende smaak. Met dragon bijvoorbeeld,' tipt Janna, 'dat is zalig bij kip en in ragout. Karwij is een uitkomst in stamppotten en maakt die bovendien lichter verteerbaar. Of meng eens fijngesneden zuring door de sla. Heel fris.' Eerlijk en eenvoudig Aan kookboeken heeft zij geen gebrek. Ook die van haar moeder heeft ze nog. 'Zij heeft er allerlei aantekeningen in aangebracht. Achterin staan de kook- en hooikisttijd. Zo'n kist is een oven van stro, zeg maar, waarin je eten warm kon houden.' Onlangs publiceerde zij een eigen kook- boek. Een praktisch boek, maar liever improviseert zij. Met kersen, pruimen, peren en appels uit eigen gaard en wild geschoten door haar man. 'Ik bereid een gerecht bijna nooit op dezelfde manier. Koken is ook een beetje durven.' Zo maakt zij griesmeelpudding niet op basis van melk, maar van witte wijn. Zuurkool gaat op het vuur in een bodempje appelsap, hete bliksem kan in haar ogen niet zonder een ferme scheut stroop, peertjes stooft zij bij voorkeur met kardemompeulen, gember en koriander. En haas? 'Die eet ik met chocoladesaus.' Licht en eerlijk, zo omschrijft zij haar gerechten. 'Vol van smaak, met een knipoog naar Italie.' Dat lichte kan ook met een kookkachel. 'Je kunt er vetloos in koken. Het kookvocht blijft in het fornuis, zodat een gerecht niet uit- droogt.' Poffertjes Nu eerst is het tijd voor de poffertjes. Uiterst geconcentreerd vermengt Janna bloem, bakpoeder, geraspte nagelkaas en zout. Dan gaat er een scheutje melk van boer Pekema bij en roert ze enkele klont- jes boter door het beslag. Met hetzelfde gemak maakt ze voor een gezelschap een zesgangen-maaltijd klaar. En dat doet ze graag. Niet alleen voor vrienden, maar voor iedereen die bij haar aan tafel wil aanschuiven. Aan het gas- tenboek te zien hebben al honderden gas- ten van haar heerlijkheden genoten. 'Op zo'n avond zie je alleen ontspannen men- sen. Lang tafelen maakt je rustig. Het is zuiver onthaasten.' Productie Taveme Agency tekst Cor Hospes fotografie Mirjam Bleeker styling Jet Krings AllerHande 9-2000 59

Allerhande | 2000 | | pagina 59