|3 kijkje in de keuken In haar cottage-keuken in het Friese Broek kookt zij eenvoudige, boerse gerechten. Janna van der Berg:'Ik ben een moedertype. Ik vind het heerlijk om mensen met lekker eten te verwennen.' Voor verse melk hoeft zij slechts de straat over te steken. Bij boer Geert Pekema staat een tank op het erf. Tapkraan open, pan eronder en weer terug naar huis. Janna van der Berg gebruikt de melk voor het maken van yoghurt, pap, pudding, ja, eigenlijk voor alle zuivelproducten. En ook voor het beslag van kaaspoffertjes, tsiispofl<es op zijn Fries. Dat die 'pofkes' door de melk van de overkant nog Frieser smaken, laat zich raden. Ook zit er nagelkaas in van een kaasboer uit De Deelen, een prachtig natuur- en wandelgebied tussen Akkrum en Heerenveen. In de schuur verkoopt hij tal van boerenkaassoorten, waaronder kruidnagel- en brandnetelkaas en riper kritetsiis. Die naam maakt nieuwsgierig. 'Maar wat voor kruidenmengsel precies in die tsiis zit, wil hij niet verldappen.' Kakelverse spullen Zij koopt meer spullen bij de boer aan huis. 'Want kakelvers van het land, dat is toch het lekkerste.' Boerderijen in de omgeving genoeg. Janna van der Berg woont in Broek, een dorpje onder de rook van de Douwe Egberts-fabriek in Joure. Voor haar huis weilanden vol koeien, ach- ter het huis weilanden vol koeien. De woning, een verbouwde boerderij, grenst aan de Noord-Broekster, een vaart die in verbinding staat met het Sneekermeer (drie kwartier varen), en iets dichterbij, de Goaiigaryster Poelen (20 minuten varen). Zeilers kunnen aan het terras aan- leggen. 'Vroeger voeren de dominee en kerkgangers langs het huis naar de her- vormde kerk in het dorp. Ook vee en landbouwproducten werden per boot getransporteerd. De vaart was de openba- re weg. Kun je zien aan de ligging van ons huis. Dat ligt met het gezicht naar het water.' Culinaire toverkunsten Het boerderijtje stamt uit 1917. Toen de boer was vertrokken, fungeerde het huis een tijdje als vakantiewoning. Na een flinke verbouwing trok in 1990 het gezin Van der Berg erin. De sfeervolle keuken staat in de voormalige stal, waar Janna 'Koken is ook een beetje durven AllerHande 9-2000 57

Allerhande | 2000 | | pagina 57