'Uit voeding kan een sporter vaak veel winst halen' nwi keukengeheimen Anja van Geel is dietiste/voedingskundige met als specialisatie sportvoeding. Zij begeleidt een groot aantal sporters en topsporters op het gebied van voeding. Welke tips heeft zij voor de sportieve AllerHande-lezers? Veel sappig fruit Sterke spieren Dun beleg Dorstlessers Goede timing Aangezien de intensiteit, omvang en omstandighe- den van elke inspanning weer anders is, is het niet mogelijk een op maat gesneden voedingsadvies te geven. Wei staat vast dat voor iedere wedstrijdspor- ter koolhydraatrijke voe ding belangrijk is. Het lichaam kan het makke- lijkst energie uit koolhydra- ten aanspreken. Daarom zorgen topsporters altijd voor een flinke koolhy- draatvoorraad. Brood, fruit, aardappels, pasta en rijst bevatten veel koolhydraten. Eet veel fruit en drink veel vruchtensap, en wissel har- tig beleg af met beleg als appelstroop, jam, vruchten- hagel, banaan of appel. Eiwitten zijn onmisbaar om het spierweefsel in stand te houden, op te bouwen en beschadigd weefsel te her- stellen. Aan voldoende eiwitten komt u door dage- lijks drie of vier glazen magere of halfvolle melk te drinken, bij de warme maal- tijd vlees of een vleesver- vanger te eten en voldoende brood - met hartig broodbe- leg - en aardappels te eten. Een koolhydraatrijke voe ding is arm aan vet. Mager beleg op brood is altijd beter dan vet beleg, ook voor sporters. Besmeer het brood dun. Bij de warme maaltijd is honderd gram vlees, het liefst een magere vleessoort zoals kip of kal- koen, voldoende. Drinken is heel belangrijk. Wie meer dan twee pro- cent van z'n lichaamsge- wicht aan vocht verliest, gaat al minder goed preste- ren. Probeer tijdens trai- ningen van langer dan een uur een a twee bidons dorstlessers of water te drinken. Ook na de trai ning is het belangrijk vol doende 'bij te tanken'. Drink bij iedere maaltijd en tussen de maaltijden door bijvoorbeeld thee, kof- fie, (mineraal)water, vruch- tensappen, isotone dorst lessers, melk en karnemelk. Spijsverteren en intensief sporten gaan slecht samen. Gebruik daarom ongeveer twee uur voor de training de laatste maaltijd. Drink tot de wedstrijd begint en neem in de laatste minuten voor de wedstrijd nog een a twee bekertjes water/dorst- lesser. Wanneer u snel last hebt van uw darmen tijdens het sporten, gebruik dan alleen een dorstlesser. Probeer ook tijdens de wed strijd te drinken, net als in de pauze. Drink na de wed strijd een bidon koolhy draatrijke drank en eet ongeveer een uur later een koolhydraatrijke maaltijd om de verloren gegane energievoorraden weer aan te vullen. Meer informatie kunt u vinden in het boek Voeding en Sport, een handboek voor trainers, begeleiders en (top)sporters van Anja van Geel. ISBN 90-6076-418-8. AllerHande 9-2000 53

Allerhande | 2000 | | pagina 53