ovis e Uien danken hun rijke smaak en aroma aan zwavelhouden- de etherische olien, die vrijko- men bij het uien snijden. De tra- nen springen u meteen in de ogen. Hoe verser de ui, hoe meer tranen, al helpt het als u uien pelt en snijdt bij het open raam of onder de afzuigkap. Het zijn pre- cies diezelfde vluchtige olien die ook voor de smaak zorgen, die per uisoort iets verschilt. Daarom staat op het label aan de verpak- king voortaan informatie over smaak (met een handige graad- meter van mild tot scherp) en gebruik. Alle Albert Heijn-uien worden in Nederland geteeld vol- gens Aarde Waarde, de normen voor de gecontroleerde teelt. Daamaast zijn er ook biologisch geteelde gele uien, rode uien en sja- lotten. De gele uien zijn de gewoonste uien die er zijn. Bij Albert Heijn heten ze dan ook gewoon 'Uien'. Er zijn drie maten: grof, middel en fijn. Direct na de oogst in juli zitten de uien wat strakker in hun geel-bruine vel dan later in het jaar. Gele uien hebben een scherpe, iets zoete smaak, die vooral in warme gerechten goed tot z'n recht komt. Maar u kunt gele uien ook in heel dunne rin- gen rauw in salades verwerken. Als u gesnipperde uien zachtjes aanfruit in olijfolie of boter ont- wikkelt zich een heel fijn aroma. Gele uien zijn lekker in soepen, Rode uien zijn heel mooi om te zien: elke zogenaamde uirok is voorzien van een glanzend diep- rood pigmentlaagje. Dit geeft een leuk kleureffect als u rode uien snippert of in dunne ringen snijdt. Tenminste als u rode ui in salades of andere koude gerech ten verwerkt, want tijdens fruiten of stoven wordt het helderrode sauzen, stoofschotels en roerbak- gerechten. Gele uien Rode uien 46 AllerHande 9-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 46