BartKaas is op per se volkoren: 'Het heeft meer smaak, volkorenbrood Lenie is de meest fanatieke volkorenbrood- Volkorenbrood heeft veel meer smaak dan wit,' roept de groep in koor. Maar dat is dan ook het enige waarover de meningen niet verdeeld zijn, want zoveel mensen zoveel sma- ken. Wat maakt volkorenbrood speciaal? Dat is vooral de wijze waarop het tarwemeel is verwerkt. Bij witbrood zijn de tar- wekorrel-zemelen vrijwel geheel uit het meel gezeefd, bij volko renbrood daarentegen worden die zemelen wel grotendeels gebruikt. Dat bezorgt het brood de donkere kleur. Deeg dat uit meer granen bestaat bevat bijvoorbeeld ook meel van gerst, haver, ma'is, rijst, gierst of boekweit. Soms worden er ook zaden, zonnebloempitten en havervloklcen aan het brood toegevoegd, waardoor een bonte mix van voedingstoffen ontstaat. Dagelijkse kost Erika vindt wit lekkerder, maar omdat ze denkt dat het ongezon- der is, zet ze toch om de andere dag volkorenbrood op tafel. Bart en Koosje eten vaak volkorenbrood, maar eigenlijk onbewust. Een witte boterham met aardbeien en suiker, alleen daar laat Koosje het donkere brood graag voor staan. Bart heeft gemerkt dat naar- mate hij ouder werd, hij steeds meer volkorenbrood ging eten: 'Komt misschien omdat ik vroeger zoeter broodbeleg at. Nu eet ik vaker kaas, dat is op volkorenbrood lekkerder.' Thea is dol op fijn volkoren: 'Dingetjes, korreltjes, ffutseltjes, daar houd ik niet zo van.' Jaap eet alleen bruinbrood, maar niet daarop komt het beleg beter tot zijn recht.' fan: 'Hoe donkerder hoe beter. Wanneer ik lekkerder' voor het laatst witbrood heb gegeten? Hmmm, vorig jaar Pasen denk ik.' Bij vrijwel iedereen is volkorenbrood dagelijkse kost, ook al was dat vroeger juist bij Lenie niet zo: 'Als kind kon ik een heel wit brood met beleg zo wegeten. Geweldig was dat. Nu vind ik er niks meer aan. Geef mij maar volkoren.' Jaaps eetgedrag heeft ook een ontwikkeling doorgemaakt: 'Vroeger vond ik volkoren ook al lekkerder, maar niet die hele korrels. Die eet ik nu wel, als het zo uitkomt.' Op water en brood Voordat de eigenlijke proeverij begint, komen de broden op tafel. Zo op het oog wint de Pain de Bastille het. Jaap: 'Die ziet er lekker uit, zeg. En hij ruikt heerlijk.' De Zaanse snij- der is een basisbrood, volgens de meesten. Erika let vooral op de vorm: 'Het Twents donker ziet er mooi uit, ben benieuwd naar de smaak.' Lenie: 'Ik denk dat ik ze allemaal wel lekker vind.' En dan gaat de proeverij van start. Op zeven genummerde borden liggen de boterhammen uitge- stald. Geen boter, geen beleg, alleen een glaasje water, want dan komt de smaak het beste tot zijn recht. De neus gaat in het kruim, het kauwen gebeurt traag en geconcentreerd. De een scheurt, de ander snijdt er keurig met een mes een hoekje af. Hoge cijfers Na de proeverij blijlct het enthousiasme over alle broden groot. Thea heeft een voorkeur voor Brabants plaatbrood: 'Ruikt goed. Mooie structuur. Luchtig, maar niet te. En het is niet zo opdringerig qua smaak.' Koosje heeft weinig woorden nodig om haar voorkeur voor de Pain de Bastille te beargu- menteren: 'Lekker donker, goeie korst.' Bij Lenie duizelt het een beetje: 'Ik heb zo veel geproefd. Het Twents donker viel me wat tegen. Het Pain de Bastille en het Allinson hadden een goede geur en smaak. Ik houd van al die dingetjes erin, dus de Pain de Bastille wint. Eh... denk ik.' Jaap valt voor het brood uit Twente: 'Dat wint op smaak en uiterlijk. Ik wil geen zurige smaak, maar het mag ook niet te flauw zijn.' Erika is het met Jaap eens: 'Dat Twentse brood heeft een prachtig uiterlijk, een brood met van alles erop en eraan.' Bart gaat voor het Bastillebrood, hoewel ook het boerenvol koren met maanzaad hoog scoort: 'De korst was erg lekker en de geur van het maanzaad ook. 'Het biologische brood ein- digt in de middenmoot. Lenie: 'Het uiterlijk is minder, maar geur en kruim zijn goed. Gewoon een lekker brood.' Het Allinson is evenmin verlceerd, vindt Erika: 'Lekkerder dan je op het eerste gezicht zou zeggen.' De Zaanse snijder krijgt van vrijwel iedereen een plusje, een risicoloos brood. Bart: 'Korst goed, kruim goed, gewoon goed, niks bijzonders.' En wat gaan jullie nou voortaan kopen, vraagt Bob tot slot. Oef, dat is een moeilijke vraag. De proeverij heeft die keuze voor de aanwezigen eerder bemoeilijkt dan vergemakkelijkt. Misschien is er maar een antwoord op die vraag mogelijlc: 'Van vrijwel alles wat.' Biologisch meergranen Gezond uiterlijk, neutrale smaak. Veel ingredienten.Tarwevlokken op de zachte korst. Boerenvolkoren met maanzaad Knapperige korst, neutrale kruimsmaak. Voor de liefhebber van maanzaad. Allinson volkoren Donker brood met een mooie kruimstructuur. Oogt gezond en krachtig. Zachte korst. 36 AllerHande 9-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 36