'Er moet altijd wat te eten zijn' Rena verbleef in totaal zo'n tien maanden in het noorden van Thailand, in de burnt van Chang Mai. In 1993 verrichtte ze een half jaar lang onderzoek voor haar stu- die geneeskunde, in 1997 volgde ze een stage in een algemeen zie- kenhuis. Dit jaar bracht ze er haar vakantie door. Wat is haar het meest bijgebleven? 'Wat ik opvallend vond was dat de men- sen bij wie we woonden, die je kunt rekenen tot de middenklas- se, bijna nooit zelf kookten. Ze gingen ongeveer drie keer per dag eten halen, bij een van de vele straatstalleijes. A1 het eten krijg je mee in plastic zakjes, zelfs de noe- delsoep! Alles werd thuis in bak- jes gedaan en in het midden gezet en dan nam iedereen overal wat van, heel sociaal. In Thailand moet 00k altijd wat te eten zijn. Als je met iemand afspreekt om wat te drinken worden er meteen hapjes besteld.' 'Mijn favoriete gerecht is pad kra- pao, dat betekent 'gebakken hei- lige basilicum'. Het bestaat uit rijst met vlees, pepertjes, basili cum en nam pla. Wat ik 00k heel lekker vond was mango. Die eten ze onrijp, dus als hij nog groen en hard is, met een dipje van peper en suiker. Vreemd, maar wel heel lekker!' 'Ik heb thuis een aantal Thaise gerechten in mijn repertoire opgenomen. Groene zoete curry bijvoorbeeld, en khaowphad, een soort Thaise nasi met vissaus, citroen en pepertjes. In een toko heb ik weleens mama-soep gehaald, dat is miesoep met spe- cerijen, suiker en pepertjes en een ei erdoorheen. Heel pittig. Trouwens, het is net of ik dat in Thailand beter kon verdragen dan hier.' Rena de Roos (31)

Allerhande | 2000 | | pagina 30