Bijtanken na een inspannende dag m gezondheid Ontspannen is de manier om bij te tanken. Zoek iets waarbij a lies, spieren en gedach- ten, losgelaten kunnen worden. Klinkt dat vaag? Hier alvast zes concrete ideeen. Buik-ademhaling Evenwichtig en diep ademhalen vergroot de zuurstofopname in het lichaam. U voelt zich frisser en rustiger in uw hoofd. De beste ademhaling is via de builc. Adem diep in door de buik in te trekken waarbij de borst automatisch uitzet. Adem uit door de buik uit te zetten en de borst in te trekken. De spanning vloeit uit uw lijf. Dit is ook een prima inslaap-oefening. Badderen Dobberen in een warm bad (temperatuur ca. 36 °C) werkt ontspannend op de spie ren. Het water maakt het lichaam immers gewichtloos. Bovendien zorgt de warmte ervoor dat uw hoofd tot rust lcomt. Verdamp in de badkamer wat ethe- rische olien van lavendel in een spedaal aromalampje. Deze geur heeft sterk rust- gevende eigenschappen. En dim eens het licht, bijvoorbeeld met kaarsen. Warme drankjes Lekker genieten van de geur en smaak van warme drankjes kan heel rustgevend zijn. Ga er lekker voor zitten en geniet van een belter warme anijsmelk of een glas thee met een scheut rum. Ook een kruidenthee kan een weldadige ontspan- ning teweegbrengen. Fantasie-oefening Het visualiseren van een bepaalde gebeurtenis of situatie heeft een ont spannend effect op uw spieren. Doe uw ogen dicht en ga in gedachten naar een plek die u erg mooi vindt. Loop er een tijdje rond en ga helemaal in de situatie op. Huidverzorging Uw huid verwennen met cremes, lotions en olien heeft een weldadige en ver- zachtende werking. Door de aandacht die u op dat moment op uw huid richt door de masserende bewegingen, ont- spant niet alleen uw lichaam maar ook uw geest. Bovendien geeft het aanraken van de huid een fijn gevoel. Dit grootste orgaan bevat immers ook talloze gevoe- lige zenuwen. Spieroefening Ga rustig zitten op een stoel, voeten naast elkaar, rug rechtop tegen de leuning, met de benen vooruit. Trek in een keer al uw spieren zo strak mogelijk aan, en blijf rustig doorademen. Laat dan ineens alle spanning los en concentreer u op het ont spannen gevoel. Herhaal deze oefening twee of drie keer. Geurende badolien van Kneipp Voor huidverzorging: Bodyiotions en massageolie van Nivea Drankjes: Thee van Celestial Seasonings, Pickwick en AH Tekst Monique Lindeboom fotografie Renee Frinking, Image Bank styling Silena Boersma AllerHande 9-2000 117

Allerhande | 2000 | | pagina 117