n India eet ik het liefst op straat' grenzeloos lekker Anand Patel is geboren in India, in de stad Ahmedabad, in de deelstaat Gujarat. Hij is 28 jaar en woont sinds een paar jaar in Amsterdam, waar hij filosofie en architectuur studeert. Hij rekent erop terug te gaan naar India, waar hem veel werk wacht. Wat komt het eerst in je op wanneer je aan Indiaas eten denkt? 'Geuren! Koriander, komijn, kardemom, gember! Zoals die overal in India gebruikt worden. Overal op een ande- re manier. In het noorden worden de specerijen gema- len en daar heb je langere kooktijden. Vlees en groenten en specerijen la ten ze meer op elkaar inwerken. Daar komen de curry's vandaan. In het zuiden worden veel verse kruiden gebruikt. En daar maken ze vaker sauzen dan curry's. Ikzelf kom uit het westen, daar wordt meer vegetarisch gegeten. Verder eten ze er thalialles komt samen op een bord. Een paar soorten groente, een verse salade, linzen, rijst, chapati's, iets zoets en iets knapperigs'. Wat is je meest favoriete Indiase gerecht? 'Het liefst eet ik op straat. Met de auto mag je buiten de steden overal stoppen. Bij elke kruising heb je een ver- zameling kraampjes staan, met alleen lokale producten. Dhaba's worden die genoemd. De mensen koken daar met de meest verse dingen hun eigen recepten. Dat is niet te vergelijken met wat je in een restaurant krijgt. Het heeft dezelfde naam maar smaakt heel anders, veel authentieker. Daar koop ik vaak murghmasala, een stuk brood met een heel pikante kip- of groentencurry. Dat werkt heel verkoelend in de hitte'. Wat hebben ze hier niet wat je in India wel hebt? 'KulG, dat is Indiaas ijs. Ik maak het hier zelf. van gewo- ne vette Hollandse melk. Je moet de melk heel lang koken, tot al het water eruit is. Dan doe je er wat gecondenseerde melk bij en verder wat je maar wilt, bijvoorbeeld pistachenoten of gedroogde vijgen. Siroop van papaverzaad of rozewater. Dan gaat het gewoon in het vriesvak. Het is eigenlijk niet echt ijs maar bevro- ren melkvet'. Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? 'Ik houd van de zoete dingen hier. Poffertjes en specu- laas. En appeltaart! Pannenkoeken vind ik 00k lekker, maar die eet ik niet zoveel. Buitenlands eten doe ik hier 00k graag. Er komen steeds meer tapasbars en paniniza- ken bij. In de supermarkt zie je steeds meer potjes waar iets Thais of Japans in zit'. Als je mensen vertelt over Indiaas eten, wat vinden ze dan vreemd? 'Ik heb mensen wel eens erg laten schrikken. Ik had een doos met Indiase marsepein. Van cashewnoten gemaakt, dat heet kaju-katri. In India doen ze daar een hele dunne laag zilverfolie overheen. Echt zilver, heel dun. Dat is mooi en blijkbaar is het gezond om bij die zware noten 00k wat metaal te eten. Dat is goed voor de spijsvertering. 'Hoe kunnen jullie nu metaal eten!' riepenze'. Tekst en fotografie Philip Mechanicus AllerHande 9-2000103

Allerhande | 2000 | | pagina 103