De belangrijkste wijnregio's van Australie en Nieuw-Zeeland Sinds een aantal jaren is er een groeiende belang- cian stelling voor de Australische en Nieuw-Zeelandse wijnen. AllerHande neemt u mee langs de belangrijkste wijngebieden, die zich kunnen meten met die van de ons bekende wijnlanden. Tien jaar geleden was er een eer- ste, aarzelende lcennismaking met wijnen uit Australie en Nieuw-Zeeland. En nu behoren de wijnen van deze landen al tot de favorieten van menigeen. Geluk- kig kan aan de toenemende vraag ruimschoots worden voldaan. In een paar jaar tijd is de aanplant in Australie en in Nieuw-Zeeland ver- dubbeld. Beide landen hebben voor wijn- bouw ideale klimaatzones. In de wijngaarden staan voornamelijk internationaal geliefde druiven- rassen en er zijn tal van knappe, vooruitstrevende en gemotiveerde wijnmakers. Er zijn geen restric- ties ten aanzien van de verbouw van gewenste druivenrassen. Char- donnay en semillon of shiraz en cabernet sauvignon staan broeder- lijk naast elkaar. En anders dan in Europese wijnlanden is irrigatie niet verboden. Vaalc wordt voor dag en dauw, in de koelte van de nacht, geoogst en ook de gisting vindt op relatief lage temperaturen plaats. Daar- door bezitten de wijnen naast een vanzelfsprekende gulheid ook een grote zuiverheid en levendigheid. De staat South Australia is de belangrijkste wijnstaat van Australie. In de wijde omgeving van de stad Adelaide vinden we belangrijke wijndistricten als Barossa Valley, McLaren Vale en Valley. Barossa Valley is voor- al de bron van oerlcarakteristieke, donkere en krachtige Austra lische rode wijnen met weelderig rijk, bijna zoet fruit. De ster hier is Penfolds Grange met een repu- tatie als die van Mouton Rothschild of Petrus. McLaren Vale, dichter bij zee brengt een reeks witte en rode wijnen, die uitblinken door souplesse, kracht en rijk fruit. Verder weg, naar het zuidoosten, liggen Padthaway, waar superieure chardonnays vandaan komen, en Coonawarra, een paradijs voor het produceren van cabernet sauvignon van wereldklasse. In het oosten van de staat zijn de wijngaarden van Riverlands. Uit dit grote gebied komen onder andere de mooie wijnen van Banrock Station. In de staat New South Wales, met als belangrijkste stad Sydney, is het allemaal begonnen. Hier wer- den de eerste wijnstokken in de geschiedenis van Australie ge- plant. Nog altijd telt de staat een aantal belangrijke wijnbouwdis- tricten. Riverina is het grootste gebied, Hunter Valley wellichr de bekendste. Uit Victoria komen prachtige char donnays, cabernets en shirazs en BIN en unoaked Wave Rock Wijn van ver South Australia New South Wales en Victoria Bij bepaalde wijnen uit Australie geeft het etiket een zogenaamd BIN-nummer. Eigenlijk is dat niets anders dan een kavel- of een lotnummer. De producent wil daarmee aangeven dat de wijn zich niet alleen onder- scheidt door de verwerkte druivenvarieteit(en) en de herkomst, maar ook door de stijl. Het BIN-nummer refereert dus aan een bepaald type chardon- nay en een bepaald type cabernet sauvignon of shiraz. Er zijn ook producen- ten die de consument informeren over de stijl door op het etiket expliciet begrippen te vermelden als unwooded of unoaked. Het gaat dan om een wijn zonder houtaroma's waarbij het fruit de eerste viooi speelt. 100 AllerHande 9-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 100