Knap voetenwerk Remedies voor de vijf meest voorkomende voetproblemen I gezondheid Er zijn maar weinig mensen die probleemloos op hun onderdanen door het leven gaan. Een pijnlijke nagel, een eeltplek, voetschimmel: het zijn veel voorkomende kwalen. Vijf remedies op een rij. i. Scrubcreme Eelt is dode, verhoornde huid. Het zit doorgaans op plekjes die aan wrijving zijn blootgesteld, zoals onder de hiel en tussen de tenen. Eelt wordt vooral ver- oorzaakt door vocht in combinatie met te grote of te kleine schoenen. Zijn de eeltplekken dik, laat ze dan verwijderen door een pedicure. Kleine beetjes eelt verwijdert u, nadat de huid is geweekt in water, met een scrubcreme, schuur- blokje of eeltvijl. Smeer de voeten daar- na in met een vette, verzachtende creme. 2. Lekker voetbadje Likdooms bestaan uit naar binnen geperst (dus verwaarloosd) eelt. Het zijn pijnlijke, witte pitjes die vooral rond en tussen de tenen zitten en onder de bal van de voet. Te nauwe schoenen en slippers kunnen likdooms veroorzaken. Voorkom ze met een regelmatig voetbad en een eeltvijl. Is het leed al geschied, probeer dan met een likdoompleister het pitje te verweken. Ga niet zelf snijden of knippen. Ga bij proble- men naar de pedicure, die de pitjes er met een boortje voorzichtig uitslijpt. 3. Een vette creme Kloven zijn barstjes in de eelthuid. Vooral in de zomermaanden, met warm en droog weer, kunnen deze toenemen om- dat de huid uitdroogt in open schoenen. Onderhoud de eeltplekken daarom met een eeltvijltje en smeer de voeten elke avond voor het slapen gaan in met een vette creme of een stevige handcreme. 4. Eigen slippers Voetschimmel wordt 00k wel zwemmers- eczeem genoemd. Het zijn schilferige, witte plekjes tussen de tenen, dus geen 'gewone' droge plekjes! Ze veroorzaken jeuk en kunnen onaangenaam ruiken. Gevarenzones voor schimmel zijn zwem- baden en sportschooldouches. Draag daarom altijd uw eigen slippers in natte ruimtes. Het is zeer besmettelijk, maak daarom 00k thuis uw douche en bad goed schoon. Behandel uw voeten met speciale creme of poeder. 5. De juiste schaar Ingegroeide teennagels zijn te voorko- men door nagels recht af te knippen en niet rond. Kies voor schoenen die vol- doende ruimte bieden aan al uw tenen. Voetverzorging bij Albert Heijn Vette creme: Purol zalf Nivea Atrix Voetbad: Trannosan voetbad Tegen voetschimmel: (bij de infocounter) Canesten Dermacure Tekst Monique Lindeboom fotografie Renee Frinking, Stone styling Silena Boersma accessoires: slipper (E), zle biz. 106 AllerHande 8-2000 91

Allerhande | 2000 | | pagina 91