Hij keekde kunst afvan zijn oma enTante Elly.'Dat je voor het maken van Indonesische gerechten dagenlang in de keuken moet staan, is een groot misverstand.' Eddy de Bruyn uit Amsterdam over de wereld van de wadjan, kroepoek en oporayam. Oma's kookkunst 'Met trassi wordt het pas ij heeft er zichtbaar plezier in. In een wadjan bakt hij eendenborst. In een pan kookt de rijst en pruttelt kankung (waterspinazie) met gezouten vis, en op de achtergrond speelt de saxofoon van John Coltrane. Eddy de Bruyn neuriet zachtjes met de muziek mee. Dan legt hij plots zijn mes neer en rent naar de cd-speler om het nummer nog een keer te beluisteren. Zo gaat het iedere avond als hij kookt. 'Een halfuurtje, drie kwartier, krantje erbij en klaar.' Hij snapt mensen niet die zeggen dat ze geen tijd hebben om te koken. Ze zijn toch niet om tien uur's avonds thuis. Na het werk is het juist heerlijk om in de keuken te staan, vindt hij. 'Het is niet all een koken wat je doet. Ik denk heus niet de hele tijd aan die pannen op het vuur, maar zit heel ergens anders met mijn kop. Ik schraap mijn gedachten bij elkaar of herkauw de hele dag, en langzaam glijdt alles van mij af. Een betere manier om te ontspannen is er niet.' Eddy heeft een duidelijke voorliefde voor de Indonesische keuken. Niet zo vreemd. Hij heeft Indonesische 'roots'. De hele familie staat ingelijst op een kastje in de woonkamer. Oma neemt de belangrijkste plaats in. Zij is geboren in Subang, een dorpje vlakbij Bandung op Java. Na de politionele acties vertrolc de familie, ook zijn oma, naar Maastricht, waar alle katholielce Indiers destijds een woning kregen. Eens in de maand ging Eddy met zijn ouders, broers en zusjes naar zijn oma toe. En dan was het feest. De hele tijd stond hij dan gefascineerd naar haar te kijken in de keuken, want daar stond zij de hele dag te frituren en te koldcerellen. Verse kroepoek, nasi campur, opor ayam (kip gekookt in kolcosnootmelk) enzo- voort. 'En haar rijsttafels, joh, die waren waanzinnig.' Hoe zij dat voor elkaar kreeg, is hem nog steeds een raadsel. In Nederland was dertig jaar geleden geen 66 AllerHande 8-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 66