'Alles staat of valt met Gerrit Lodders is chef-kok catering bij cateringbedrijf Maison van den Boer. Hij en zijn collega's maken voor gezelschappen de meest fantastische diners op de meest exotische locaties. Wat zijn zijn keukengeheimen? In de zomer vind ik een samengestelde maaltijdsa- lade heerlijk. Neem bij- voorbeeld gemengde sla. Daarbij doe je zongedroog- de tomaatjes en wat later gefrituurde schorseneren. Een altematief zijn dunne schijijes aardappel, die in olie zijn gebakken. Ik maak de salade af met een lauwwarm geitenkaasje met honing er op, die ik in de oven heb laten smelten. Heerlijk met toast met ge- roosterde pesto en een glas witte Elzasser wijn. (Zie het recept op bladzij- de 101.) Ook groente kan goed wor- den voorbereid. Neem kleingesneden gemengde groenten. Blancheer ze enkele minuten in kokend water en laat ze afkoelen in ijswater. Daardoor blijft de kleur behouden. Bewaar de groenten in de koelkast. Net voordat je wilt opdienen, licht roer- bakken in olijfolie en op smaak brengen met peper en zout. Als professionele kok heb ik geen favoriet keukenge- reedschap in de zin van materiaal of apparatuur. Mijn favoriete 'gereed- schap' is de 'vrije geest van creeren'. Ik vind het heer lijk om avontuurlijk te combineren. En om pro- ducten die zich er op het eerste gezicht niet voor lenen, geschikt te maken voor cateringactiviteiten door het recept zo aan te passen dat het van tevoren kan worden bereid. Het klinkt misschien gek, maar het allergrootste keukengeheim voor ie- mand die voor een grotere groep gasten wil koken, is de voorbereiding. Daar staat of valt alles mee. Koken voor een groter gezelschap vraagt een andere manier van den- ken. Wil je voor tien gas- ten koken, neem dan een vrije dag en doe 's mor- gens de inkopen. Doe, als je een lekker diner pre- senteert, niet af aan de kwaliteit. Als je niet de hele avond als gastvrouw of gastheer in de keuken wilt staan, kun je's middags al heel veel (voor)bereiden. Bij- voorbeeld tournedos. Neem stukjes van zo'n 180 gram die allemaal ongeveer even dik zijn. Braad het vlees twee minuten om en om in geclariflceerde bo- ter. Die maak je door een half pakje roomboter te smelten en dan de olie uit de pan te scheppen. De vaste bestanddelen blijven achter, waardoor de boter beter verhit kan worden. Beweeg het vlees bij het braden met een spatel heen en weer zodat het gelijkmatig dichtschroeit. Leg het vervolgens op een rooster en laat het afkoe len in de koelkast. Leg het een klein kwartier- tje voor het serveren in een voorverwarmde oven van 180 graden. Na twaalf minuten is de tournedos botermals, alsof hij net gebraden is. keukengeheimen de voorbereiding Favoriete gerecht Knapperige groente Vrije geest Voorbereiding Botermalse tournedos Fotografie Carlfried Verwaayen AllerHande 8-2000 63

Allerhande | 2000 | | pagina 63