Gedroogd door de Wijnsuggestie drogen gehangen. De voor parmaham zo kenmerken- de zoete, kruidige geur is in deze droogzalen over- weldigend. Na een aantal maanden worden de blootliggende delen zonder zwoerd ingevet met reuzel. Dit invetten wordt nog steeds op ambachtelijke wijze gedaan. Een keurmeester controleert tussendoor de ham door een naald van paardenbot op een aantal plaatsen in de hammen te steken. Paardenbot is zeer poreus en absorbeert hierdoor gemakkelijk geuren. Uit de geur maakt de keur meester op hoever de hammen zijn gerijpt en of ze geen gebreken verto- nen. Slechts de hammen die alle testen hebben doorstaan krijgen het begerenswaardige parma- hamlabel op het zwoerd ingebrand: de vijfpuntige kroon. drogen, staan tussen de zachtglooiende heuvels van het vroegere hertog- dom. A1 eeuwenlang komt hier de parmaham van- daan. De droge, zachte wind die vanaf de Liturgische Zee over het gebergte van de Apennij- nen dit gebied binnen waait, bleek uitermate geschikt om hammen te laten drogen. In de wind zijn subtiele geuren van rozemarijn, pijnbomen en olijfbomen te ontwaren. Het was een van de unieke elementen die de parma ham zijn bijzondere smaak gaven. Tot voor kort hingen de hammen nog achter hoge, met jaloe- zieen verduisterde ramen in deze wind te rijpen. Inmiddels hebben hoge voedselveiligheidseisen de ramen doen sluiten, wat voor de smaak van de ham overigens geen nadelige gevolgen heeft gehad. Modeme technieken zor- gen ervoor dat 'de wind' nog altijd door de zo- genaamde droogkamers waait, zonder dat er lucht- vervuiling of vliegen bij kunnen komen. En omdat deze wind nu door men- sen wordt geregeld is parmaham altijd van con- stante hoogwaardige kwa- liteit. De hambouten die voor parmaham in aanmerking komen, zijn omgeven door een dikke vetlaag en mogen niet minder dan 10 kilo wegen. Het grote for- maat van de bouten maakt een lang droogpro- ces mogelijk, waardoor parmaham zijn specifieke smaak krijgt. In Italie drinkt men bij parmaham het liefst een gekoelde droge witte wijn. De fluweel- achtige smaak van de ham komt goed tot zijn recht in combinatie met onder andere een orvieto, een riesling of een sancerre. .Vis de bouten zijn goedge- keurd, wacht hen een ingewikkelde reis van enkele maanden door koelcellen, pekelzalen en rustzalen. Het is een lang- durig droogproces, waar de 'Prosciutto di Parma' zijn naam aan dankt ('prosciutto' is afgeleid van het Italiaanse 'prosri- ugare', wat drogen bete- kent). In hoge hallen wor den ze twaalf maanden te 52 AllerHande 8-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 52