De echte herken je aan zijn kroon I m Een van de beste producten die Italie heeft te bieden is parmaham. Deze prachtige ham is rijk aan smaak en traditie en wordt zeer streng gecontroleerd. Niet elke gedroogde ham mag de naam parmaham dragen. De enige echte parmaham komt uit de provincie Parma. rots als wat zijn ze in Parma op hun ham. De verfijnde smaak ervan is met geen enkele andere ham in de wereld te verge- lijken, zeggen ze. Een kroonjuweel noemen ze hem ook wel. Met liefde en toewijding wordt er over parmaham gespro- ken en zo wordt hij ook gegeten. Het liefst puur als antipasto met wat stukjes stevig with rood en een koel glas spranke- lende 'Prosecco' - een droge mousserende witte wijn. De delicate, haast zoetige smaak van par maham heeft men vele malen geprobeerd te imi- teren, maar steeds zon- der succes. Het overgrote deel van hammen die zich uitein- delijk parmaham mogen noemen, wordt in Italie zelf geconsumeerd. En dat is te zien. Overal kom je de ham tegen. In delicates- senzaakjes hangen de bou- ten in dikke trossen boven houten toonbanken. De in steegjes verscholen tratto ria's serveren plakjes ham met heerlijke sappige honingmeloen. In markt- hallen hangen de ham- men voor de stalletjes en worden ze gesneden op grote authentieke snij ma chines. De echte parmaham komt nog altijd alleen uit Italie, uit het gebied rond de stad Parma. Enorme opslagplaatsen waar de hammen hangen te Het beroemde kroontje De strenge controle van de parmaham loopt via het'Consorziodi Parma'. De bescherming van de echte parmaham is door het Consortium wettelijk vastgelegd, zodat imi- tatie en vervalsing feitelijk onmogelijk zijn. Inspecteurs van het Consortium voeren in alle stadia van het productieproces strenge controles uit en zien erop toe dat de kwali- teit en de eeuwenoude traditie worden gewaarborgd. Het Consortium besluit ook welke hammen uiteindelijk het beroemde parmahamkroontje mogen dragen. AllerHande 8-2000 51

Allerhande | 2000 | | pagina 51