De nieuwe receptkaarten van Albert Heijn bieden inspiratie Steeds minder mensen hebben een boodschappenlijstje bij zich wanneer ze boodschappen doen. De dagelijks terugkerende vraag'wat eten we vandaag?' beantwoorden ze vaak pas als ze al in de winkel zijn. De keuze wordt binnenkort een stuk eenvoudiger, want vanaf 21 augustus liggen in de vierhonderd grootste Albert Heijn-winkels gratis receptkaarten met inspirerende ideeen. Vroeger was het allemaal een stuk overzichtelijker. Woensdag was bij- voorbeeld gehaktdag, vrijdag visdag, zater- dag at men pannenkoeken en zondag een mooi stuk vlees. En op de andere dagen gewoon aardappels met de voordelige groenten van het seizoen. Wei zo over- zichtelijk, maar 00k een stuk saaier. Vandaag de dag ligt de winkel het hele jaar vol met lekkere dingen uit de hele wereld. Pasta uit Italie, kip uit Frankrijk, rundvlees uit Argentinie... en altijd een ruim assorti- ment verse groenten uit diverse landen. Wei zo snel Het is natuurlijk prettig om zoveel keus te hebben, maar de meeste mensen vin- den het tegelijkertijd 00k wel eens las- tig. Zeker wanneer na het werk nog snel besloten moet worden wat er diezelfde avond op tafel komt. Ter inspiratie intro- duceert Albert Heijn een uniek en voor- al 00k handig hulpmiddel: de recept- kaart. Met zo'n kaart is het mogelijk om in een mum van tijd en met weinig inspanningen toch de lekkerste gerech- ten te bereiden. In de vierhonderd groot ste filialen vindt u bij de groenteafde- ling een display met fraai vormgege- Eet- en winkelgewoontes Met de receptkaarten speelt Albert Heijn in op de veranderende behoeftes van de winkelende consument. Regelmatig wordt onderzoek gedaan naar eet- en winkelgewoontes. Daaruit blijkt bij- voorbeeld dat nog maar twaalf procent van alle huishoudens vaste dagen hebben voor bepaalde maaltijden. En in tachtig procent van alle gezinnen wordt regelmatig pas in de winkel besloten wat er die avond op tafel komt. Ook blijkt dat het vooral de werkenden en de jongeren zijn die boodschappen doen zonder vooraf bedacht plan. Gezinnen, waarin degene die de hoofdmaaltijd bepaalt ouder is dan 35 jaar, doen minder aan 'last-minute planning'. Maar ook hier heeft het merendeel geen (mentaal) boodschappenlijstje bij zich. AllerHande 8-2000 41

Allerhande | 2000 | | pagina 41