II Vincent (14): Je Cola is niet stoerder dan andere dranken.' giant! Jaarlijks vloeit er zo'n 650 miljoen liter cola door Nederlandse lceelgaten. De grote concerns vechten op leven en dood in hun strijd om de klant. Zet je dan zes grootgebruikers acht verschillende merken voor, dan verwacht je minstens een cola-oorlogje. Niets is minder waar: 'Het maakt me allemaal niet zoveel uit, hoor. Ik vind het wel best.' Niet stoer, gewoon fris •Je moet iemand niet beoordelen op wat-ie drinkt,' vindt Koen (16). Eliza (16) vindt ook niet dat je iemands per- soonlijkheid uit zijn drinkgedrag kan afleiden: 'Het maakt mij niet uit wat iemand drinkt. De anderen knikken instemmend; cola moet iemand mag dan een populaire drank zijn, stoer is deze zeker niet. Peter (13) kent wel een gek niet beoordelen verhaai:'Bijmijindei<iasziteenjongen, die wordt wild als hij gewone cola drinkt. nn wat-ie drinkt' magalleen PePsi Lisht-' vmcent (14) weet hoe dat komt: 'Door de cafeine. Als ik's avonds cola drink, kan ik niet goed slapen.' Maar Eliza en Koen merken hier niks van, zij slaan geregeld 's avonds nog een glas achterover. Weinig verschil De moeders kopen in, al trekt Koen ook nog wel eens een blikje uit de automaat op school. Vincent bepaalt thuis welk merle er gekocht wordt. De moeder van de 13-jarige Ivano mag wat hem betreft de inkopen blijven doen, want ze weet precies welk merk iedereen in huis het lekkerst vindt. Zelf drinken de ouders niet zoveel cola, maar Vincent weet dat zijn vader hem niet zo snel een limiet kan opleggen: 'want hij drinkt het zelf ook, dus dat zit wel goed'. De flessen komen op tafel. Voordat er een druppel geproefd is, blijken Pepsi en Coca-Cola de populairste merken, hoewel het merk voor niemand een halszaak is. Als het moet, drinken ze alles. Gevraagd naar gevoelsassociaties bij de colamerken valt de groep stil. Ferry verwoordt wat iedereen vindt: 'Het is allemaal cola, ik kan geen verschillen benoemen, 't is allemaal hetzelfde.' Met cola kun je wel jezelf verwennen, vinden de meesten, en de smaak is ook wel krachtig. Belangrijk is de wijze waarop cola wordt opgediend: heel koud vin den de meesten het beste, bij voorkeur in een glas. En als de prik eraf is kieperen ze de drank het liefst gelijk door de gootsteen. Eliza: 'Cola moet tintelen in de mond.' Een onverwachte uitslag En dan begint het blind proeven. Gelet wordt op smaak, geur, natuurlijkheid, de zoet-zuurverhouding en het verschil tussen 'regular' en 'light'. Eliza nipt voorzichtig aan de plastic bekertjes, Peter slaat ze stuk voor stuk helemaal achterover. Naarmate de proeverij vordert, ver- andert de tafel in een groot slagveld van plastic beker tjes en gemorste cola. Ze zeggen het niet met zoveel woorden, maar je hoort het ze denken: 'Cola drink je toch gewoon, daar ga je toch niet over bakkeleien?' De uitslag is ontluisterend. Niemand heeft dezelfde cola op de eerste plaats, tegenstanders van 'light' blijken bij het blind proeven juist een voorkeur voor deze versie te hebben, en grote merken vallen zonder pardon van hun voetstuk. De vijf heren en de dame blijven er onaange- daan onder. Ze halen de schouders op en lachen wat. Ferry koos Pepsi Light, terwijl hij normaal Coca-Cola drinkt en zelden 'light': 'Maar deze was gewoon lekker.' Bij Coca-Cola-drinker Peter kwam de Euro Shopper als beste uit de bus: 'Lekker fris van smaak.' Pepsi-drinker Ivano bleek juist weer Coca-Cola op de eerste plek te heb ben staan: 'Ik dacht dat het Pepsi was, want die is wat zoeter dan Coca-Cola. En zoet vind ik het lekkerst.' Eliza, die normaal gesproken geen merkvoorlceur heeft, proef- de in Herschi 'gewoon de beste smaak'. Vincent wil sui- ker proeven, en die proefde hij in zijn voorkeursmerk, de Albert Heijn Giant Light: 'Dit is geen light, ik weet het zeker.' Koen vond, zo blijkt achteraf, Coca-Cola Light het lekkerst: 'Ik heb geen idee welk merk dit is. Maar hij is wel lekker.' De conclusie is duidelijk: colamerken zijn vrijwel niet te onderscheiden in een blinde proeverij, net zomin als het verschil tussen light en regular. Volgens Bob komt dat onder meer door de grote hoeveelheid koolzuur en de temperatuur waarop de drank gedronken wordt. En volgens Ivano zijn acht verschillende cola's ook best wel veel. Waarvan akte. Herschi Vrij zwaar van smaak, minder fris dan de meeste andere. Euro Shopper Een echte, natuurlijke cola-smaak. AH Giant Cola Ob NT COy, AH Giant Sterk van 1 Cola Light smaak, iets Krachtig en fris. onnatuurlijker i Aantrekkelijke dan de light- COLA geur, natuurlijk variant. 1 zoet. Tekst Ruud Siierings fotografie Koene Heuvink 36 AllerHande 8-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 36