Maanzaad of kummel door r het deeg geeft een leuk effect' keukengeheimen Edwin Takens is eigenaar en tevens kok van het Takens Restaurant in Amsterdam. Welke keukengeheimen wil hij met de AllerHande-lezers delen? Koksmes Mijn favoriete gereed- schap is het mes. Ik heb dertig verschillende mes- sen; voor bijna elk pro duct een ander mes. Maar aan m'n koksmes ben ik het meest gehecht. Die gebruik ik het vaakst. Hij is scherp en ligt lekker in de hand. Hij is bovendien veilig, doordat hij een ronding heeft in plaats van een scherpe punt. En hij snijdt heel lekker. A1 snijdende glijdt 'ie, zon- der dat je kracht hoeft te gebruiken. Vers Mijn grootste lceukenge- heim is het gebruik van verse ingredienten. Het ldinkt voor de hand lig- gend, maar ik vind dat verse groenten en vers vlees of vis nog altijd de basis zijn voor lekker eten. Vroeger, toen ik nog thuis woonde, deed mijn moeder maar een keer per week de boodschap- pen, dus dat betekende dat we maar een keer in de week vers aten. De rest van de week aten we de andere producten die ze had gekocht. Nu zie je dat niet meer zoveel. Steeds meer mensen doen dage- lijks of om de dag hun boodschappen, zodat ze bijvoorbeeld altijd vers vlees of groente eten. 11c lcoop oolc het liefst mijn eten op de dag zelf. Mooie bouillon Voor het maken van een mooie bouillon heb ik een handige tip: bruneer het vlees eerst. Bak de botten met vlees eerst in de oven op 200 °C donkerbruin en trek er dan pas bouillon van. Zo krijg je een mooie donkere kleur. Pasta met kruiden In plaats van pasta te kleuren met rode biet of spinazie kun je ook krui den of zaadjes gebruiken. Meng bijvoorbeeld maan zaad, sesamzaad of kum mel door het deeg. Dat geeft een heel leuk effect en het staat heel feestelijk. Cerijpt ijs Zelfgemaalct ijs kan heel lekker zijn. Als je zelf ijs wilt maken, laat dan de ijsmassa die je gaat draai- en eerst een nacht in de koeling rijpen. Dan krijg Fotografie: Carlfried Verwaayen, kok: Bart Stuart je ijs zoals je die koopt bij de ijsboer of zoals ze die serveren in een restau rant. Puree met kerrie Om aardappelpuree iets extra's te geven heb ik een true. Fruit een beetje kerrie in hete olijfolie en meng dit door de puree. Door het verwarmen gaan de porien van de kerrie als het ware openstaan en krijg je meer smaak. Je kunt ook alleen olijfolie gebruiken. Meng deze koud door de puree, dat geeft een aparte smaak. Voorbereiden Als er eters komen en je wilt die wat culinaire hoogstandjes laten zien, maar je wilt tegelijkertijd ook je gasten 'entertai- nen', doe dan wat een professionele kok doet en bereid alles voor. Om een voorbeeld te geven: stel een paar dagen van tevo- ren al een menu samen, en maak iedere dag iets dat je kunt bewaren. Op deze manier kun je op de dag zelf rustig je laatste boodschappen doen en ben je niet moe als de gas- ten komen. AllerHande 6-2000 97

Allerhande | 2000 | | pagina 97