'In de Georgische keuken komen Europa en Azie samen' Andria Semeiko-Antelidze (24) is geboren in Ozurgeti in Georgie, in het uiterste zuiden van de vroegere Sovjet-Unie. Hij woont in Utrecht waar hij sinds 1998 studeert aan de Hogeschool voor de Kunsten. Hierna vertrekt hij naar Londen om zich aan het beroemde Goldsmith College verder te bekwamen in de realistische schilderkunst. 'De rijke smaak en de kruidigheid. Je vindt er alle ingre- dienten die je je maar kunt voorstellen. Je zult je nooit ver- velen. Het is een samenkomst van west en oost, van Europa en Azie. Een van de meest traditionele gerechten is gebra- den speenvarken. Dat eten we als het feest is en een keer per veertien dagen is dat wel het geval. Het vel wordt heer- lijk knapperig, beter is er niet!' 'Badrigani nivgzit. aubergine met noten. Je bakt dunne plak- ken aubergine in zo weinig mogelijk olie en die beleg je met een pasta van gepelde fijngestampte walnoten, vermengd met kleinge- sneden rode peper, knoflook en ui, een beetje saffraan en wat korian- der. Ook een beetje azijn erdoor. Dan klap je de aubergine dubbel en zo eet je het. Het wordt gegeten op kamertemperatuur. Ik ken niemand in Georgie die het niet lekker vindt.' 'Ik houd van vanillevla, niet van drop. Ik drink graag koffie verkeerd. Op de markt koop ik steeds een andere Hollandse kaas, maar de namen weet ik niet. Kaas met komijn erin, heel lekker! Met nieuwjaar heb ik mijn ouders nog een pakketje met Hollandse kaas gestuurd. Een glaasje Beerenburg, dat vind ik ook lekker. Mijn grootvader was een beroemd wijnbouwer en hij maakte ook cognac. Net zo goed als de Franse cognac.' Dat wij speenvarkentjes braden en opeten. Ze zeggen dan: waarom wacht je niet tot het grote varkens zijn? Dan heb je veel meer!' 'Met nieuwjaar heb ik mijn ouders nog een pakketje met Hollandse kaas gestuurd.' Khatchapuri, dat is een soort deeg waar je verse kaas in verpalct dat je dan bakt in de oven, of gewoon in een pan. Ik kan het elke morgen en elke avond eten en dat mis ik heel erg.' p» grenzeloos lekker Wat komt het eerst in je op wanneer je aan Ceorgisch eten denkt? Wat is je meest favoriete Georgische gerecht? Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? Als je mensen vertelt over Georgisch eten, wat vinden ze dan vreemd? Tekst en fotografie: Philip Mechanicus Wat hebben ze hier niet wat je in Georgie wel hebt? AllerHande 6-2000 89

Allerhande | 2000 | | pagina 89