Een goed vuur heeft z'n geheimen Zo stookt u een goed vuur uit drie kilo resthout van de timmerfa- briek. En elke schone houtsoort is geschikt voor verwerking. Licht vuren hout geeft lichte houtskool. Zwaar hard- hout geeft zware houtskool. Lichte houtskool brandt snel en is snel verdwe- nen. Houtskool van hardhout brandt in de barbecue veel langer, maar het is veel moeilijker aan te steken dan lichtere soorten. Ideaal is een mix van ongeveer 75 procent lichte houtskool en 25 pro- cent zware houtskool. Op zakken houts kool bestemd voor consumenten staat niet welke houtsoorten zijn gebruikt. Maar Albert Heijn heeft gekozen voor de goede mix. Uit een van de schoonste houtskoolstokerijen ter wereld. houtskool 1. Leg eerst wat kurkdroog hout, bijvoorbeeld een vuist vol dunne takjes, onder het rooster van de bar becue. Het hout moet echt door en door droog zijn. Splinters vurenhout zijn ook goed, zelfs een gesloopt sigarenkistje is geschikt. Op de takken of splinters wat houtskool verdelen. Het aanmaakhout aansteken, wachten tot de houtskool gloeit en dan de barbecue vullen met stukken houtskool die nu allemaal moeten gaan gloeien. Als bovenop de houtskool een dunne witte laag as is ontstaan, kan het roosteren beginnen. 2. Wie niet over droge takjes beschikt of het zichzelf heel makkelijk wilt maken, legt wat houtskool op de barbecue met ertussen enkele aanmaakblokjes en steekt die aan. Een ander geschikt aanmaakmiddel is een stroperige pasta. Na het aansteken gaat de alco hol branden zodat de houtskool al snel gloeit. Zowel aanmaakpasta als aanmaakblokjes zijn veilig. Het is gevaarlijk om spiritus te gebruiken bij het maken van een houtskoolvuur. Het is slecht te doseren en verra- derlijk, omdat spiritus kan branden zonder zichtbare vlammen. Als een met spiritus aangemaakt houts koolvuur niet goed brandt en de fikstoker er nog een scheut spiritus aan toevoegt, is de kans groot dat er een steekvlam ontstaat die de pret behoorlijk kan bederven. 3- Een stuk kip, een vette vis of een worst kunnen na het roosteren op de barbecue nog even een bijzonde- re rooksmaak meekrijgen. Leg in de as van een bijna opgebrand houtskoolvuurtje wat takjes van bijvoor beeld een fruitboom. Het mag levend hout zijn. De takjes - een paar is al genoeg - zullen gaan roken. Leg de kip, de vis of het vlees op de barbecue en dek alles af met aluminiumfolie of leg er een deksel overheen. Een paar minuten in de rook is al voldoende voor een subtiele rooksmaak. Uiteraard verkoopt Albert Heijn alle basisbenodigdheden voor de barbecue, zoals houtskool, bri- ketten, aanmaakblokjes en aanmaaklucifers. 1 Steek de vier hoekjes van de verpakking met briketten aan en na twintig minuten kunt u barbecuen. Aanmaak blokjes of vloeistof zijn niet nodig; just light the bag! 5,95. 2 Handig en veilig voor vingers bij het aanste ken van de barbecue, grote kaarsen en open haardvuur,/ 2,95. 3 Deze aanmaakblokjes en nieuwe aanmaakpas ta helpen bij het veilig aansteken van houts kool, houtskoolbriketten en open haardvuur. Flacon van 500 ml,/4,95. 4 Met deze harde koperen borstel met stalen krabber wordt het barbecuerooster na gebruik snel en efficient schoon. Tip: wrijf het rooster voor het barbe cuen in met olie, zodat het voedsel niet blijft plakken6,95. AllerHande 6-2000 87

Allerhande | 2000 | | pagina 87