y de smaak van het seizoen yi EN VERDER VOLOP VERKRIJGBAAR N I - «v- ■I tuur ontstaan. Daama wordt de vis licht gezouten en ingevroren. Ook als de haring is bevroren, gaat het rijpen door, en dat proef je aan de vollere smaak van de haring die later in het jaar wordt verkocht. Tot eind juli wordt de haring verkocht als Hollandse nieuwe, daama wordt er gesproken van maatjesharing. Toen er nog geen vriestechnie- ken waren, had men andere technieken om haring houdbaar te maken. De haring werd zo zwaar gezouten, dat het visvlees pas na uren weken in water en melk weer te eten was. Dankzij modeme technieken van rijpen, zouten en vriezen is de haring tegenwoordig direct goed van smaak. Traditie Vroeger was Vlaggetjesdag in Scheveningen het startpunt voor het haringseizoen, de dag dat de Scheveningse vissersvloten uit- bundig versierd uitvoeren voor de eerste haringvangst. Dat bete- kende dat er betere tijden aan- braken voor de arme gemeen- schap, reden genoeg voor een feest. Tegenwoordig is de feeste- lijke veiling van het eerste vaatje haring op de Scheveningse visaf- slag het startsein van het haring seizoen. 's Morgens in alle vroeg- te overhandigen de vissers een paar emmertjes haring, en als de viskeurmeesters de haring van excellente kwaliteit hebben bevonden, kan de veiling begin- nen. Dit jaar is de veiling op 30 mei, en de dag ema is de Hollandse nieuwe overal te koop. De opbrengst van de veiling gaat altijd naar een goed doel, deze Uit het zachte Nieuw- Zeelandse klimaat komen de heerlijkste appelrassen. De Braeburn is een friszure, knapperige appel met stevig vruchtvlees, de Royal Gala met z'n mooie geelrode schil is iets zoeter en zachter. Beide zijn heerlijk als tussendoortje of dessertappel. Geen stamppotten meer, maar nieuwe aardappels op het bord. De aanvoer van nieuwe aardappels uit Malta is in voile gang. De aardappels wor- den jong geoogst, zodat ze niet zo groot worden en een dun schilletje houden. U kunt ze dun schillen of schrappen. A. EjiP Bij peulvruchten denk je niet zo snel aan de zomer, maar toch is juni de maand voor verschillende jonge, verse peulvruchten. Ze zijn er niet zo lang, dus profiteer van de aan voer van verse doperwten, kapucijners en tuinbonen. Er is weer graskaas: extra romige, lichtgekleurde kaas van koeien die na maanden op stal weer volop kunnen grazen in de wei. Vanaf de tweede week van juni kunt u er nog ongeveer zes weken van genieten. /■S AllerHande 6-20007

Allerhande | 2000 | | pagina 7