Zuid-Afrika: wit De creatieve Australiers Ceen opkomend wijnland heeft zich zo sterk geprofileerd met witte wijn als Zuid-Afrika. Australiers hebben lak aan de Europese conventies. de Bourgogne-druif chardonnay mengen met de Bordeaux-druif semillon - iets wat in Frankrijk ondenkbaar is. De wijn is echter verrukkelijk. Een pure chardonnay stellen de Australiers het liefst samen van druiven uit diverse gebieden. Soms liggen die honder- den kilometers uit elkaar. 'Want', zo stelt wijnmaker Peter Dawson, opwekkende smaak met fruit van kruisbessen en groene appel. Toch worden ook in warmere districten als Stellenbosch of Swartland sma- kelijke sauvignons vervaardigd. Ze zijn wat steviger en wat zachter en hun fruit is wat rijper. Bovendien levert Zuid-Afrika mooie mengwij- nen van sauvignon blanc met andere varieteiten, waaronder die nergens anders ter wereld wordt gebruikt. Een andere specia- liteit uit de Zuid-Affikaanse wijn- gaarden - prachtig gelegen in romantische valleien - is de sauvig non blanc. De gelijknamige druif komt oorspronkelijk uit Bordeaux, maar wordt ook veel geteeld langs de Loire. Een wijnbouwer als Neil Ellis ('ik werd geboren met een glas blanc, chenin blanc en de naar verse druiven geurende torrontes ALS SPECIALITEIT Geen opkomend wijnland heeft zich zo sterk geprofileerd met witte wijn als Zuid-Afrika. Veruit de belangrijkste druif is de chenin blanc, die ruim een kwart van het to tale wijngaardoppervlak beslaat. Vermoedelijk haalde Jan van Riebeeck deze druif naar de Kaap- kolonie. Van de chenin blanc pro- duceert men in Zuid-Afrika heerlij- ke, lenteachtige wijnen. Ze hebben een bleke kleur, een droge, opwek kende, niet te zware smaak, een aroma van - meestal - appel, peer en citrusffuit, plus een hint van bloesem en soms een snufje spece- rijen. Overigens draagt deze wijn in Zuid-Afrika twee namen: Chenin Blanc of Steen - de laatste de wat meer traditionele met een naam wijn in mijn hand') gelooft dat Zuid-Afrika het potentieel heeft om sauvignon blanc te maken van top- niveau. Voorwaarde is wel dat je druiven gebruikt uit relatief koele regio's. Neil heeft zulke gebieden gevon- den, met karakteristieke namen als Elgin en Groenekloof. Er hangt dik- wijls bewolking, soms zelfs mist, en de temperatuur is minder mediter- raan dan in de andere Zuid- Afnkaanse wijnstreken. De sauvig non blancs uit deze kustgebieden hebben een knisperend-droge, chardonnay. Maar liefhebbers van pure chardonnay komen op de Kaap ook aan hun trekken. De Zuid-Afrikaanse chardonnays zijn gul en toch niet zwaar, en hebben in geur en smaak elementen van exotische en citrusvruchten. Australische wijnmakers behoren tot de knapste en creatiefste ter wereld. Ze hebben lak aan Europese conventies en hun enige doel is: zo goed mogelijk wijnen maken. Vandaar dat ze ook rustig 'dan krijg je wijnen met meer ti nuance, meer harmonie, 'wines 1 DO that sing'.' S Wijnen uit al deze landen zijn bij Albert Heijn te koop. Gaat u beslist eens uit op avontuur! De eerste wijnen die het etiket J met het jaartal 2000 dragen, komen a de volgende weken binnen. Het zijn i= onder ander de Sauvignon Blanc van Undurraga (Chili), en de Steen en Jj, Sauvignon Blanc van Swartland uit 2 Zuid-Afrika. Na de zomer zullen ook de j; .O rode wijnen uit die landen voorzien 1 zijn van het 2000-etiket. 2 AllerHande 6-2000 71

Allerhande | 2000 | | pagina 71