Wijnparadijs Chili Argentinie, een fU/J'CWJ' ^SPECIAL I L 1997 Chili is eeri paradijs voor wijnmakers. de zogenaamde druppelirrigatie. Die techniek maakte het mogelijk om in droge streken toch hoog- waardige druivenrassen te laten groeien. Wat opvalt is hoe geschoold wijnmakers uit de Nieuwe Wereld zijn: een universi- taire graad is eerder regel dan uit- zondering. Heel typerend voor wijnmakers uit de Nieuwe Wereld is bovendien dat ze zo'n grote con- trole houden over het to tale wijn- bereidingsproces. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Geen won der dat de wijnen uit deze landen zo betrouwbaar zijn. Zeldzame WIJNEN uit Nieuw-Zeeland Met zijn sauvignon blancs en zijn chardonnays heeft Nieuw-Zeeland wereldwijd furore gemaakt en dat is vooral te danken aan het kli- maat. Enerzijds schijnt in dit berg- achtige land de zon altijd volop, 70 AllerHande 6-2000 anderzijds is de temperatuur er nooit echt hoog vanwege de zee, die nergens ver verwijderd is. Witte druiven gedijen onder deze omstandigheden perfect. Het pro- bleem is alleen Nieuw-Zeelands bescheiden productie, want de totale wijngaardoppervlakte telt slechts achtduizend hectare. Nieuw-Zeelandse witte wijnen zijn dus nogal zeldzaam. 'Een paradijs voor wijnmakers', zo word Chili weleens treffend gety- peerd. In geen enkel ander wijn- land zijn de natuurlijke omstan digheden zo ideaal als hier. Chili beschikt niet alleen over uitsteken- de gronden, veel zon en voldoende water, maar ook over heldere luch- ten. Druivenstokken groeien er dan ook ongelooflijk hard. Een in juli geplant stokje van tien centi meter is zes maanden later al een Argentinie is een van's wereld grootste wijnlanden. meter hoog. Verder kent Chili een enorme temperatuurswisseling tussen dag en nacht. Overdag kan het kwik oplopen tot boven de 30 graden, om's nachts weer te dalen tot een graad of 10. Door deze enorme afkoeling worden de over dag verzamelde aroma's in de drui ven geconserveerd - wat zeer aro- matische wijnen oplevert. Door de afkoeling behouden de druiven ook hun ffisse zuren. Vandaar dat uit Chili's warme wijnvalleien toch vieve witte wij nen komen, in de eerste plaats sauvignon blancs. Deze wijnsoort wordt met heel modern materieel vervaardigd. De Chileense chardon- nay is van wereldklasse en doet in zijn prijsklasse de Bourgognes ver- bleken. Een zachte ffisheid, een genereuze smaak en een vaak uit- bundige fruitigheid (mango, pas- sievrucht, ananas) typeren deze wijn. Een Chileense wijnmaker beschreef zijn chardonnay eens als een tropische ochtend: 'ffis maar met de warmte van de zomer'. ONTWAKENDE W1JNREUS Sinds een jaar of vijf is Argentinie 's werelds grootste inkoper van moderne kelderapparatuur. Dit reusachtige wijnland, een van's werelds grootste, heeft eeuwen- lang voomamelijk simpele slobber- wijn geleverd aan een kritiekloze thuismarkt, maar richt zich tegen- woordig sterk met kwaliteitswijn op het buitenland. Omdat het in de Argentijnse wijnregio's, zoals Mendoza, zeer droog is, komen plantenziekten er nauwelijks voor. De druivenstokken hoeft men dan ook nauwelijks te behandelen: Argentijnse wijngaarden worden op natuurvriendelijke wijze gecul- tiveerd. Tot de beste witte wijnen behoren chardonnay, sauvignon

Allerhande | 2000 | | pagina 70