nnmiirr.OFNPtj Druiven gedijen in Nieuw-Zeeland perfect. Wijnbouw is in landen als Australie, Chili en Zuid-Afrika beslist met nieuw. Zo bracht Jan van Riebeeck, stichter van Kaap de Goede Hoop, al in 1655 de eerste druivenstokken naar dit gebied in Zuid-Afrika en Spaanse veroveraars hadden dat een eeuw eerder ook al in Chili gedaan. Toch duurde het tot ver in de twintigste eeuw voordat men in de landen van de Nieuwe Wereld kwaliteits- wijn ging maken. En tot in de jaren zeventig werd wijn nauwe- lijks geexporteerd. Typerend is een reactie die een Australische wijn- producent kreeg tijdens diens bezoek aan Bordeaux, enkele decennia terug. Hij vroeg aan een Franse handelaar of die niet wat Australische wijn wilde importe- ren, waarop de Fransman hooghar- tig antwoordde: 'Ach nee, monsi eur, we hebben al 'vin ordinaire' genoeg'. Vandaag de dag is zo'n reactie ondenkbaar. In Europa en Amerika zijn Australische wijnen ongelooflijlc populair, en hetzelfde geldt voor wijn uit Zuid-Afrika, Chili, Argentinie en Nieuw- Zeeland. Een REVOLUT1E Aan het einde van de vorige eeuw onderging de Nieuwe Wereld een revolutie op technisch gebied, toen alle kelderapparatuur in hoog tempo volledig werd gemodemi- seerd. Smaakte de wijn daarvoor nog flauw, met de invoering van een nieuwe techniek lukte het om witte wijnen te creeren die vief en fruitig waren - ook in droge, warme gebieden. Deze techniek houdt in dat de gisting langzaam verloopt bij een lage temperatuur, hooguit 18 graden. De Nieuwe Wereld adopteerde deze 'koele gis ting' razendsnel en ontwikkelde tegelijk andere technieken, zoals AllerHande 6-2000 f 1999 Marlboro!^' ChardoN>

Allerhande | 2000 | | pagina 69