Waarom Oranje? Oranje boodschappen Tussendoor Van io juni tot en met 2 juli kleurt Nederland oranje, want dan is iedereen in de ban van het EK Voetbal. Een heel speciaal EK, want Nederland is samen met Belgie de 'gast- heer' van dit grote toernooi. Voelt u de oranjekriebels al? Willem van Nassau, bijgenaamd Willem de Zwijger, is de stamvader van ons vorstenhuis. In 1544 erfde hij het Zuid-Franse prinsdom Orange en daarmee de titel 'Prins van Oranje'. Sinds die tijd heel ons koningshuis 'van Oranje-Nassau'. Oranje werd al gauw de nationale kleur en daarmee oolc de naam voor het nationaal voetbalelftal. Leuk idee! Maalc eens een ouderwets lekkere vruchtenbowl met een oranje tintje. Neem als basis een licht mousserende witte wijn en gebruik als vul- ling sinaasappel, abrikoos, nectarine, perzik en honing- meloen. Ter garnering kunt u de oranje bloemen van de Oost-Indische kers gebruiken. Voor kinderen neemt u als basis appelsap of Dubbelfrisss (Riedel). Zo, dat is heel wat! Een profvoetballer loopt tijdens een wedstrijd al gauw tien kilometer. Daarmee verbrandt hij ongeveer 1500 tot 1800 kilocalorieen. Ter vergelijking: een uur aerobics kost ongeveer 450 kilocalorieen en een half uur zwemmen 325 kilocalorieen. Profvoetballers hebben meer ener- gie en koolhydraten nodig dan andere mensen. Favoriete tussen- doortjes bij voetballers zijn brood, vruchtenvlaai, ontbijtkoek, vruch- tenyoghurt, fruit en vruchtensap. Een paar uur voor de wed strijd eten ze een lichte maal- tijd van pasta of rijst. En na de wedstrijd? Dan is het vooral drinken geblazen, want een voetballer verliest tijdens een wedstrijd l-21/2 liter vocht. Koolhydraat- rijke sportdranken zijn dan favoriet. hapsnap magere n* yogtg^ y( Oranje.boven! Natuurlijk zijn er rond het EK speciale oranje-artikelen bij Albert Heijn verkrijgbaar. Een bekend voorbeeld is de Oranjevla (Melkunie), een heerlijk toetje met sinaasap- pelsmaak. Melkunie brengt ook een Oranje- drink op de markt: een lekkerfrisse zuiveldrank met melk en sinaasappel- sap. Tekst: Karine Hoenderdos Fotografie: Pictures Images, ANP AllerHande 6-2000 65

Allerhande | 2000 | | pagina 65