'Met eten maak je van jezelf een zo zuiver moge lijke antenne tussen hemel en aarde.' p kijkje in de keuken AllerHande 6-2000 51 zo zuiver mogelijke antenne tussen hemel en aarde te maken. En het is gewoon lekker.' Om daarvoor te zorgen werkt de macro- biotische keuken alleen met voedsel van eigen bodem. Ons land is van oudsher een goede voedingsbodem voor kolen en wortels als schorseneren, pompoen, ram- menas, rettich, uien, pastinaak en kliswortel, vertelt Wieke. Plus zee- groenten en granen als tarwe, gerst, haver en boekweit. Varieren mag, met basmati of bruine rijst, bulghur, couscous, of oosterse pasta als udon, somen, soba, fu en mochi. Opvallend veel Aziatische namen, dat geeft de macrobio- tiek een mysterieus tin- tje. 'Toch aten de boed- dhisten vroeger niet anders dan wij in Europa, alleen hebben wij de recepten van al dat plantaardige voedsel niet bewaard. Neem de potten met pasta's van tarwe- eiwitten waarvan je onder meer gehakt- ballen kunt maken. Of de gefermenteer- de 'smeersels' van granen en sojabonen. Een prima basis voor onder meer miso- soep.' Hollands eetpatroon Onze graanvelden zijn intussen inge- ruild voor eindeloze grasweiden met koeien. Nederland is een zuivelland geworden, en dat heeft invloed op het eetpatroon. Maar kaas en melk zijn vol- gens de macrobiotiek minder goed voor 'de antenne'. Wees kieskeurig met wat er op het bord ligt, aldus Wieke. Dat geldt zeker oolc voor 'vreemd' groen. Nog slechts vijf procent van het huidige groenteaanbod kan buigen op Neder- landse afkomst. Vooral het aanbod van tropische producten groeit. Rijst met een langere korrel, stevig fruit en blad- groenten met grotere bladeren. Voedsel waarbij het lichaam hard moet 'werken', vertelt Wieke, je porien zich openzetten en je dus flink gaat zweten. Dat is nodig, in die hitte daar. Vandaar ook al die pepers en andere pedisse (hete) kruiden. Maar al deze producten moet je niet te veel in ons land eten. 'Veel Nederlanders, die oor- spronkelijk uit de tropen komen, krijgen na een aantal jaren in ons land vaak allerlei kwaaltjes. Door dat tro pische voedsel is de kou letterlijk door hun porien bij hen naar bin- nen geglipt.' Eten zonder vlees, sui- ker en zuivel, kan dat? Nou en of. Wieke tovert een 'stew' van wortel, uien en de vleesvervanger seitan op tafel. Sprekend een stoofpotje van lcalf- vlees, en het smaakt heerlijk. Macrobiotiek blijlct een beetje toveren. En dat kan iedereen, zolang je maar de kooktechnieken beheerst. Stomen, blan- cheren, wokken, frituren: de macrobioti- sche keuken kijkt heel wat verder dan bakken en braden alleen. 'Begin nou eens die maag meer in even- wicht te brengen met een macrobiotisch dieet. Denk aan je yin-yang,' aldus Wieke. 'Gebruik het liefst producten voorzien van een EKO-keurmerk, maar dat is geen must. Macrobioten zijn niet streng in de leer. Toch proef je wel dege- lijk het verschil. Biologische producten hebben meer smaak en zijn compacter en voedzamer. En ze zorgen ervoor dat je antenne goed blijft.'

Allerhande | 2000 | | pagina 51