Het is goed voor 'je antenne' en gewoon lekker. Wieke Nelissen uit Castricum over de onbekende krachten van de macrobiotische keuken. Geen blokkades meer ^^rollc 'Het gaat om je yin-yang' Productie: Taverne Agency, tekst: Cor Hospes, fotografie: Mirjam Bleeker, styling: Jet Krings 'Op z'n Portugees,' noemt ze het. Met behulp van twee lepels 'wikkelt' Wieke Nelissen het tofumengsel heel handig tot een langwerpig balletje dat zonder paneerlaagje zo de frituurpan in kan. Door de fijngehakte tofu heeft ze gesne- den uitjes en wortel gedaan. Een krui- denmix van versgemalen peper, peterse- lie en verse gember kan ook. En 'shoyu' of zoute soja, maar dan krijgen de balle- tjes van binnen een beetje een groezeli- ge kleur. Maar het maakt ze zeker niet minder lekker, verzekert Wieke, als je ze in een sausje van mosterd met azijn of appeldiksap dipt, Wieke: 'Deze bitterbal letjes zijn geheid een hit op iedere bor- rel. Pas als je zegt dat ze zijn gemaakt van tofu zie je mensen denken: 'He, tofu, dat zijn toch van die smakeloze brokken voor zweverige vegetariers?' Ze kent nog zo'n verrassende macrobiotische snack: gefrituurde groenten met een beslagje. 'Een leukere kennismalang met de macrobiotische keuken is er niet.' Wieke Nelissen staat bekend als een van de meest ervaren macrobiotische kookle- raressen ter wereld. Ze is werkzaam voor het Kushi Instituut in Amsterdam en staat al 25 jaar voor de klas. Dikwijls stuit ze op dezelfde vooroordelen. De macrobiotiek staat voor velen nog altijd synoniem met geitenwollen sokken, en bij menigeen roept het beelden op van bruine rijst met smoezelige tofubrokjes. Het zou armetierig voedsel zijn waarvan je vooral ondervoed raakt. Onzin natuur- hjk. Sterker, er bestaat waarschijnlijk geen gezondere manier van eten, aldus Wieke. Zij en haar kinderen kunnen erover meepraten. Nadat Wieke macrobiotisch begon te eten, sliep zij beter, transpireer- de ze minder en waren ook roos en een te droge huid verleden tijd. Doktersbezoek en vaccinaties? Die zijn de familie vreemd. 'Alle blokkades zijn weg waardoor energie ffis en vrij door het lichaam kan stromen. Want dat is macrobiotiek. Je eet om van jezelf een 48 AilerHande 6-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 48