boterham met jam, dat hapt lekker weg.' Yvo:'De dag beginnen met een geroosterde ^nmgeTmet Lindai'Een goedejam heeft stukjes aardbei, maar is wel smeerbaar.' AH Biologisch aard- beienjam geioet met appel 250 gram SmeuTge, weinig zoete jam. Smeert lekker. 20 Kilo calorieen.* AH Extra aardbei- enjam 450 gram Stevig, gemlddel- de geur- en smaakeigen- schappen. 40 Kilocalorieen.* Cereal Extra aard- beienjam 210 gram Fris van smaak, niet te zoet. Een stevige jam, wei nig smeuig. 25 Kilocalorieen.* AH Biologisch aardbelenjam 250 gram Zoete, maar lekkere frissejam. De geur is goed.30 Kilo-calorieen.* AH Halfvolle aardbeienjam 325 gram Frisse smaak. Aangenaam van structuur. 15 Kilocalorieen." lAARDBEIEN t 'Wat heb je met aardbeienjam?' vraagt Bob Cramwinckel. 'Niks,' antwoordt Anneke. 'Ik eet het bijna nooit.' 'Alles,' zegt Aad, die al jaren zelf jam maakt: 'Ik heb een levenslange relatie met jam.' De toon is gezet. Dit wordt een stevige proeverij, waarbij worden ge- schuwd. Bij Barend staat de jam standaard op tafel. Yvo pakt twee, drie keer per week de jampot, de ene keer om brood mee te beleggen, de andere keer voor op de pannen- koek. En Marion eet soms een tijdje geen jam, dan weer een tijdje heel veel: 'Dat komt omdat mijn vriend nooit brood eet. Als ik een pot koop, moet ik die in mijn eentje leeg eten.' Linda gebruikt veel aardbeien jam, maar wel op haar eigen manier: 'Op brood smeer ik eerst een laag pindakaas, daarna jam eroverheen. En 00k in de yoghurt is jam lekker.' Negen verschillende jams beoordelen, dat is veel. Maar gelukkig is het geen straf om jam te proeven. Er zijn zes smaakaspecten waarop de beoordeling plaatsvindt: smeuigheid, zoetgehalte, uiterlijk, kleur, frisheid en structuur. Het bekende beeld ontrolt zich: proeven mag dan lekker zijn, het is uiterst serieus werk. Er wordt flink geroerd en gehusseld in de jam, de stevig- heid wordt getest. Hoe loopt de jam van het mes? Peinzende blikken, de neus zowat in de jam, niets ont- gaat de proevers. OCHTENDPRODUCT Wat zijn de criteria die bepalen of een jam lekker is? Smeuigheid blijkt belangrijk te zijn. Anneke rilt: 'In sommige jams kun je een mes overeind laten staan. Argghh!' Marion gruwelt ookbij het idee: 'Soms lijkt het wel plastic, heel onnatuurlijk.' Barend en Aad gaan voor de aardbei: 'Een aardbei tegenkomen die bijna nog een aardbei is, dat is lekker.' Maar Linda en Yvo hoeven niet zo nodig grote stukken aardbei te vin- den: 'Een klein stukje is oke, maar je moet wel kunnen smeren.' De zoetige smaak is belangrijk, maar jam moet 00k iets fris hebben, vinden de meesten. De prijs speelt zelden een rol. 'Voor een pilsje betaal je 00k vier gulden,' relativeert Barend. Vrijwel iedereen begint's ochtends met zoetigheden. Naarmate de dag vordert, worden de etenswaren harti- ger. Yvo: 'Beginnen met een geroosterd bruin boter- hammetje met jam, dat hapt lekker weg. Maar's mid- dags wil ik hartige dingen.' Marion: 'Ik zal nooit een boterham met jam meenemen naar mijn werk. De jam zakt erin en wordt hard.' ZUURGRAAD De biologische jams scoren hoog. Aad: 'De kleur van de jam met appel doet me aan mijn eigen jam denken. Ook in smaak en frisheid is het een winnaar.' Ook Barend, Marion en Yvo vallen voor de biologische jam, al is het dan voor de 'gewone'. Marion: 'Hij is goed zoet en lekker smeuig.' Yvo: 'Deze jam verraste mij, een betere jamsmaak dan ik gewend ben. Maar de jam van Zonnatura vond ik ook erg lekker, die was wat zoeter.' Anneke valt voor de zoetere Bonne Maman: 'De kleur is goed rood, de smeuigheid perfect.' Aad is het niet met Anneke eens: 'Ik vond hem veel te zoet en te glad.' Barend blijkt gekozen te hebben voor de halfvolle jam van Albert Heijn: 'De juiste zuurgraad, dat maakt hem lekker fris.' Ook Linda heeft de halfvolle jam uitverkoren, al blijkt zij de Cereal Extra jam ook erg lekker te vinden: 'Niet te dik, niet te dun, lekker smeerbaar.' Over de AH Extra jam zegt Linda: 'De smaak is goed, de structuur ook, maar de frisheid viel mij wat tegen.' Barend doet een goed woordje voor de Betuwe aardbeienjam: 'De geur is goed, de smaak ook wel, maar het is geen uitschieter.' En weer leidt de proeverij tot een opvallende uitslag: het oog 'proeft' duidelijk anders dan de tong. Smaak laat zich niet om de tuin leiden. Je moet alleen wel even door het uiterlijk van de pot heen kijken... 40 AllerHande 6-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 40