Goedgekeurde eieren Versmeter f klantenservice Minder vet Is er een manier om in gerechten het vet of de olie door iets anders te vervangen zonder dat de smaak erop achtemit gaat? U kunt in gerechten met olie het beste olijfolie gebruiken. Olijfolie bevat onverzadigde vetzuren die lichter verteer- baar zijn dan de verzadigde vetzuren in bijvoorbeeld slaolie of zonnebloemolie. Verklikstof In de ingredientenlijst van een pakje AH Bakboter staat 'verklik stof. Wat is dat voor een stof en waar dient het voor? Mevr. M. te L. Een verklikstof is een stof die in de natuur voorkomt (hept- aanzuur) en die bij eventueel onderzoek aantoont dat gebruik is gemaakt van boterconcentraat (vochtarm). Dit stamt nog uit de tijd van de 'boterberg'; van de boter werd toen een concentraat gemaakt om diepgevroren opslag mogelijk te rnaken. Het toevoegen van verklikstof is wette- lijk verplicht en bedoeld om te voorkomen dat geconcen- treerde boter verwerkt en verkocht wordt als roomboter. Vers roggebrood Hoe kan roggebrood het beste worden bewaard, zodat hij minder snel beschimmelt? Roggebrood is na opening houdbaar tot de op de verpakking vermelde houdbaarheidsdatum. Meestal is dat ongeveer vier weken, mits het niet in de koelkast, maar op een droge, donke- re plek in een afgesloten zakje of bakje wordt bewaard. Biologisch roggebrood is na opening nog zo'n zes dagen houd baar. Als u biologisch roggebrood in een dichtgevouwen verpak king in de koelkast bewaart, dan is het nog vier dagen langer houdbaar. Wijn met flavonoide en vitamine E Ik zou graag van u willen weten of u ook wijn verkoopt met flavo noide en vitamine E. Welke wijn kan ik dan het beste kopen? Mevr. 0. te N. Flavonoiden zitten in de schil en pit van druiven. Alle wijnen, vooral rode, bevatten flavonoiden. Ze komen overi- gens ook veel voor in thee, fruit en groente. Flavonoiden behoren tot de antioxidanten, waarvan steeds duidelijlcer wordt dat ze hart- en vaatziekten kun- nen helpen voorkomen. Er zit daarentegen geen vita mine E in wijn. De belang- rijkste bronnen voor vitami ne E zijn brood, graanpro- ducten, noten, zaden en (zonnebloem)olie. Veel consumenten die in de supermarkt een doosje eieren kopen, openen eerst het doosje om de eieren te controleren. Maar of de eieren echt goed van kwa- liteit zijn, dat kun je aan de buitenkant niet zien. Met het keurmerk PVE/IKB krijgt de consument ook inzage in het binnenste van het ei. Als er een stem- pel van het keurmerk PVE/IKB op het doosje staat, voldoen de eieren aan de strenge eisen van een uiterst effi cient en effectief controlesysteem. Het betekent dat het gehele productieproces is gecontroleerd, van de veevoederleverancier tot en met het verpakken. Naast gewone eieren geldt het kwaliteits- keurmerk ook voor scharrel- en voliere-eieren. Deze ondergaan dezelfde strenge controle, aangevuld met de al langer bestaande controle op de manier waarop de kippen worden gehouden. Voldoet een ei aan de criteria, dan wordt in het keurmerk op de doos de vermelding scharrel- of voliere-ei toegevoegd. Topkwaliteit en versheid staan bij Albert Heijn hoog in het vaandel. Om die reden heeft Albert Heijn de zogeheten AH-versmeter ge'introduceerd. De versme ter is een sticker die de eigenschap heeft dat hij ver- kleurt op basis van tijd- en temperatuurverloop. Zo kunt u altijd de versheid controleren van de artike- len die u koopt: een garan- tie dat de producten vers en van optimale kwaliteit zijn. De AH-versmeter vindt u op de verpakking van de verse Schotse zalmfilet. AllerHande 6-2000 149

Allerhande | 2000 | | pagina 149