Goed beschermd in de zon B 11 o da»" I n W m Zonnen is heerlijk, maar dan wel met een goede bescherming. U kunt zelf uit- rekenen hoelang u in de zon kunt blijven en welke beschermingsfactor uw zonne- brandcreme moet hebben. y0 Tips gezondheid Is uw huid nog niet aan de zon gewend, bouw het dan langzaam op. Op die manier krijgt de huid de kans zich onder invloed van de UV-straling te verdikken. Deze verdikking biedt van zichzelf al een beetje bescherming. Smeer uw huid altijd in met een anti-zonnebrandmiddel, het liefst een half uur voordat u naar buiten gaat, zodat het product goed op de huid kan inwerlcen. Bepaal de beno- digde beschermingsfactor van het zonne- brandmiddel op basis van uw huidtype en de zonkracht. ZONKRACHT Sinds enkele jaren vertelt het KNMI wat de zonkracht is in Nederland. Hiermee wordt bedoeld: de intensiteit van de UV- straling. Die is namelijk geen dag hetzelf- de. Met behulp van de zonkracht en uw huidtype kunt u bepalen na hoeveel tijd uw huid zonder bescherming begint te verbranden (zie het voorbeeld). De beschermingsfactor van de zonnebrand- creme geeft aan hoeveel keer langer u in de zon kunt blijven. Smeer uw huid om het half uur opnieuw in en vaker wanneer u zwemt of veel transpireert. Kies bij (water)sportactivitei- ten altijd een waterproof product. Voor de gevoelige huid en voor lcinderen zijn er speciale zonnebrandmiddelen. Be- scherm nek, oogleden, neus, lippen en oren met een sunblock. Bij Albert Heijn vindt u een uitgebreid assortment met producten van Nivea, Ambre Solaire, Zwitsal en Delicti. HOE LANG KUNT U IN DE ZON? Hoe lang u in de zon kunt blijven, hangt af van uw huidtype, de zonkracht en de beschermingsfactor van uw zonnebrand- creme. Bepaal eerst uw huidtype: Huidtype i verbrandt zeer snel en wordt nauwelijks bruin. Zeer lichte huid, vaak met sproeten, rossig of lichtblond haar en blauwe ogen. Zonkrachtgetal 60. Huidtype 2 verbrandt snel, wordt lang- zaam bruin. Lichte huid, blond haar en lichte ogen. Zonkrachtgetal 100. Huidtype 3 verbrandt zelden, wordt mak- lcelijk bruin. Donlcerblonde tot bruine haren en vrij donkere ogen. Zonkracht getal 200. Huidtype 4 verbrandt bijna nooit en bruint zeer goed. Donkere haren en don kere ogen. Zonkrachtgetal 300. Stel: u hebt huidtype 2, waarbij zon krachtgetal 100 hoort. Volgens het KNMI is het zonkracht 4. Dan kunt u zonder bescherming maximaal 100 gedeeld door 4 minuten lang in de zon verblijven, ofte- wel 25 minuten. De beschermingsfactor geeft aan hoeveel keer langer u in de zon kunt blijven zon der te verbranden. Hebt u uitgerekend dat u 25 minuten onbeschermd kunt zonnebaden, dan geeft factor 12 twaalf keer zoveel bescherming: 12 x 25 minu ten is vijf uur. Daama zult u onherroepe- lijlc verbranden. Meer WETEN? Uitgebreide zoninformatie: www.kankerbestrijding.nl Zonlcrachtbericht: www.knmi.nl of op NOS-Teletelcst. Tekst: Monique Lindeboom,fotografie: Renee Frinking, Picture Box, styling: Silena Boersma. M.m.v.: accessoires (C en K): zie biz. 150 Onder een parasol verbrandt u minder snel en wordt u mooi bruin. Wel altijd insmeren! Houd baby's eh kinderen uit de felle zon. Hun huid is nog niet volgroeid en erg kwetsbaar voor UV-straling. AllerHande 6-2000127

Allerhande | 2000 | | pagina 127