is meestal mild van smaak en zacht van structuur, die van geiten- of schapen- melk is wat pittiger en soms iets korreli- ger. Ook de streek waar het vee heeft gegraasd, beinvloedt het resultaat. En natuurlijk heeft de maker van de kaas een flinke vinger in de pap. Zo kan hij bijvoorbeeld meer of minder zout toevoegen en de kaas langer of korter laten rijpen. De meeste wittekorstkazen verlaten de kaasmakerij als de korst is gevormd. De kaas is dan nog niet "op smaak'. Tijdens het transport en de opslag rijpt hij langzaam verder. De kaas is op z'n best als de buitenkant licht meegeeft als erop wordt gedrukt en het lijkt alsof de binnenkant onder de korst zal uitlopen. De Fransen noemen dat: 'a point'. De kaas dient op kamertempe- ratuur te worden geserveerd, zodat de smaak goed tot z'n recht komt. Haal'm daarom altijd 20 a 30 minuten voor gebruik uit de koelkast. In de zomer- maanden is het uitkijken dat hij niet te warm wordt. In de zon wordt de kaas plakkerig en wee van smaak. In de koel kast is goed verpakte wittekorstkaas ongeveer een week houdbaar. Brie en camembert Bijna alle kaasproducerende landen maken wittekorstkaas, maar de echte zijn brie en camembert. Brie wordt gemaakt van koemelk en komt uit He de France, de provincie ten oosten van Parijs. Over het algemeen heeft brie een milde smaak, maar een traditionele brie de pays kan juist heel pittig zijn. De melk die voor roombrie wordt gebruikt is vetter. Dat maakt de kaas voller en romiger van zowel smaak als structuur. Naast de brie naturel bestaan er ook soorten met kruiden knoflook of olijven. Brie wordt wel op twee manieren verkocht: vers, gesneden van het zogenaamde 'wagen- wiel' (een ronde kaas met een doorsnede van 30 a 40 cm) of in punten verpalct. Camembert komt oorspronkelijk uit het groene Normandie, maar wordt inmid- dels ook buiten deze streek gemaakt. In vergelijking met brie is de korst van camembert iets dunner en knapperiger. De zuivel is heel soepel en heeft een specifiek, champignonachtig aroma. Kaas melk smaak structuur bijzonderheid Bettine blanc $8+ geitenmelk fris, pittig zacht, licht rul lekker op toast, in combinatie met tomaat AH Blanche 50+ (=Tomme blanche) koemelk rins, zilt, zacht zacht, compact makkelijk in dunne plakjes te snijden Brebiou schapenmelk zacht, pittig vast, smeerbaar o.a. uit de Franse Pyreneeen President Brie 60 Reverend Brie 50+ koemelk zachtromig, luchtig koning der kazen AH Roombrie 60+ koemelk heel zacht smeltend Brie de pays $2+ koemelk zacht, geurig, pittig romig, luchtig traditionele, ambachtelijke stijl President koemelk zacht met de smaak smeuTg, iets vaster met peterselie en knoflook Kruidenbrie 60+ van het kruid dan andere brie's President koemelk zacht met de smaak zacht. romig met kruiden, olijven Gevulde brie (Napoli) van de vulling en andere smaken AH Camembert 45+ koemelk mild, nootachtig, champignons romig, smeitend rijpe camembert, kan heel uitgesproken smaken Cambozola koemelk mild, met pittig 'blauw' accent zacht, vast komt uit Duitsland Castello White koemelk rins, smeui'g zacht uit Denemarken "'O NT EST El Witte kaas, witte wijn Omdat er zoveel verschillende wittekorstkazen zijn, is het een aanrader eens een wit plateau samen te stellen. Maarwelke wijn schenkt u daarbij? Wit doet het't beste, maar rood, rose en mousserend kunnen ook. Belangrijk is dat de wijn, net zoals de kaas, rond en romig aanvoelt in de mond en veel smaak heeft. Onderstaande wijnen hebben die eigenschappen: Witte wijn Swartland Chardonnay, 2 Saint Clair Chardonnay, 2 Undurraga Chardonnay Reserva, 3 Montana Marlborough Chardonnay, 3 Montestell Chardonnay Reserve, 3 Mousserende wijn Champagne demi-sec, 4 Moscatod'Asti, 4 Rose Chateau de la Cordonne, 6 Rode wijn Bourgogne Pinot Noir, 8 Gallo Zinfandei, 8 Undurraga Pinot Noir, 9 112 AllerHande 6-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 112