s Wittekorstkazen zijn zachte, romige kazen waarvan de buitenkant is overdekt met een donzig, wit schimmellaagje. Het is de penicillium candidum, een 'gezonde' schimmel, die deze witte kazen zo speciaal maakt. Een goede wittekorstkaas heeft een blanke buitenkant - kaasmakers noe- men dit de korst - en een romige bin- nenzijde, ook wel het deeg genoemd. Het is de combinatie van de 'beet' met het zachte zuivel dat de wittekorstkaas zo gewaardeerd maakt. De kaas dankt zijn bijzondere eigenschappen aan een schimmel: de penicillium candidum. De penicillium candidum is een zuivere schimmel. Dit wil zeggen, er zitten geen schadelijke stoffen in en hij is niet slecht voor de gezondheid. Eeuwen gele- den is de penicillium candidum toeval- lig ontdekt. De schimmel is op natuurlij- ke wijze ontstaan en de makers ontdek- ten dat de kaas hierdoor een aparte smaak en een veloursachtige structuur ontwikkelde. GEKWEEKT Alhoewel er nog steeds kaasmakers zijn die de schimmel uit zichzelf laten ontstaan, wordt er in de meeste gevallen een speciaal gekweekte schimmel toegevoegd. Vroeger roerden kaasmakers de schimmel door de wrongel, tegen- woordig bestuiven of besproeien ze de buitenkant van de kaas. In speciaal daar- voor bestemde ruimten met een hoge luchtvochtigheid en een temperatuur tussen de 11 en 13 °C kan de kaas rijpen en ontstaat er na zeven tot twaalf dagen een mooi, helderwit laagje dat donzig aanvoelt. Als de kaas jong op de markt wordt gebracht, heeft de buitenkant dat donzige nog. Na aanraken blijft de indruk van de vinger op het zuivel achter. Kazen die wat langer rijpen voor- dat ze verkocht worden, houden hun witte kleur maar krijgen een stevigere en drogere korst. Smaakvariatie De smaak en structuur van de kaas worden onder andere bepaald door het soort melk. Wittekorstkaas van koemelk AllerHande 6-2000 in i.-f*?" Is

Allerhande | 2000 | | pagina 111