Met knoflook is een gerecht pas compleet' Jaewon Cho (30) is geboren in Zuid-Korea, in de stad Suwon, een satellietstad van de hoofdstad Seoul. Sinds 1997 studeert ze architectuur in Amsterdam. Ze spreekt perfect Engels en doet haar boodschappen in een Koreaanse supermarkt in Buiten- veldert in Amsterdam. Wat komt er in je op wanneer je aan Koreaans eten denkt? 'Heet! In Koreaans voedsel zitten heel veel rode pepers verwerkt. Daar houd ik erg van. Koreanen eten heel veel kimchi, de hele dag door. Dat zijn gemarineerde groenten, vooral Chinese kool. Eerst wordt het in het zout gelegd, en je hebt er ook veel knoflook en gember bij nodig. Maar vooral rode peper, dat is de basis. Het was oorspronkelijk winterkost en werd bewaard in de grond, in aardewerlcen potten. Nu bestaan er speciale kimchi-koelkasten. Hoeven we niet meer te graven.' 'Gochujang chigae. een soort soep die mijn moeder maakt. In restaurants Icun je hem niet eens krijgen. Er gaan aardappels en prei in en vooral pasta van rode peper. Natuurlijk ook knoflook, misschien wel het meest gebruik- G e I U te ingredient in Korea. Wanneer ik zelf kook gebruik ik heel veel knoflook. Met knoflook is een gerecht pas compleet.' 'Rami! En de kroketten van Febo! Maar ook patat met mayonaise. Voordat ik naar Nederland kwam had ik nog nooit mayonaise op patat geproefd. Ik vind het heerlijld' 'In de Koreaanse supermarkt kan ik heel veel dingen kopen. Maar af en toe krijg ik erge trek in sul lung tang. Een soort soep, op basis van een heel krachtige runderbouillon. Die moet wel 24 uur opstaan. Er zitten transparante noedels in en je eet er ook rijst bij. Natuurlijk ook <ig kan ik hier ook veel Koreaanse dingen kopen' kim chi. Die is overal verschillend. Iedereen heeft er een ander, soms geheim, recept voor. Het is heel veel werk. Ik ben het hier in een Koreaans restaurant nog nooit tegengekomen.' Alsje mensen vertelt over Koreaans eten, wat vinden ze dan vreemd? 'Dat sommige Koreanen hond eten. We noemen het bo sin tang. Het wordt vaak middenin de zomer gegeten, als het heel heet is en je erg zweet. Het geeft veel energie. Maar eigenlijk wordt het vooral door mannen gegeten, ik heb het zelf nog nooit geproefd. Er gaat veel sesamzaad en knoflook bij. Ze zeggen dat er een beetje nare geur aan zit, die daarmee moet worden weggewerkt.' i grenzeloos lekker Wat is je meest favoriete Koreaanse gerecht? Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? Wat hebben ze hier niet wat je in Korea wel hebt? Tekst en fotografie: Philip Mechanicus AllerHande 5-2000 97

Allerhande | 2000 | | pagina 97