EN VERDER VOLOP VERKRIJGBAAR tere juffers. Pas na drie jaar kan er worden geoogst en dan nog produceert de plant maar een paar jaar echt lek- kere asperges. Asperges bereiden Om ten voile van de fijne aspergesmaak te genieten kunt u ze het beste meteen op de dag van aankoop berei den. Bewaren kan eventueel een tot twee dagen in de koelkast, maar wikkel ze dan wel in een natte theedoek, om uitdrogen te voorkomen, en houd de tbeedoek nat. Een handige true om ze sap- pig te houden: snijd de houti- ge onderkant eraf en leg de asperges enkele uren in een bak met koud water. De kooktijd van asperges is afhankelijk van de dikte. In het algemeen is vijf a tien minuten voldoende. Kook de asperges in een grote pan (waarin ze kunnen bggen) met ruim water en wat zout gaar of kook ze in een specia- le aspergepan. Als de punt van een mes makkelijk door het dikste deel gaat zijn ze gaar. Neem de asperges voor- zichtig uit de pan en laat ze goed uitlekken in een vergiet of op een schone theedoek. Reken op ca. 400 gram asper ges per persoon als u ze als hoofdgerecht eet, bijvoor- beeld in de klassieke combi- natie met hardgekookt ei, ham en gesmolten boter. Op de volgende bladzijde: koken met asperges. GROENE ASPERGES HET HELE JAAR DOOR de smaak van het seizoen Met z'n kleine, ruitvormige blaadjes is postelein een fraai ogende lentegroente. De smaak is friszuur en iets krui- dig. Die proeft u het best als u postelein kort kookt, stooft of roerbakt, of rauw gebruikt in een salade of een stamppotje met spekblokjes en kaas. Peultjes zijn de peulen van doperwten, nog zo mals en jong dat ze met peul en al gegeten worden. Geen wonder dat de lente peulentoptijd is. De verse, fijne smaak com- bineert goed met groene kruiden, vis en lichte vlees- gerechten. Bosuitjes worden geoogst voordat ze volgroeid zijn, vandaar de milde en toch iets pittige smaak. Dat maakt ze geschikt om rauw te eten of kort te (roer)bakken. Met bossen tegelijk worden ze gebruikt in oosterse en medi- terrane landenteen aanrader! Vanaf de lente tot het eind van de zomer komen bosuitjes uit eigen land. Verse, groene asperges zijn vrijwel het hele jaar te koop, met name uit Italie. Groene asperges hoeven niet geschild te worden, een stukje van de onderkant afsnijden is genoeg. Net als witte asperges bevatten ze behoorlijk wat ijzer en weinig kilocalorieen. Daarnaast zijn ze rijk aan vitamine A en bevatten ze meer vitamine C dan witte asperges. AllerHande 5-20007

Allerhande | 2000 | | pagina 7