Sherrytrends Na de reis Soorten sherry bij Albert Heijn Joke: 'Als je je ergens in ver- diept, krijgt het meer waarde en betekenis. En dat geldt ook voor sherry. Ik weet nu dat je niet over sherry kunt spreken alsof het een drank betreft. Een fino is niet te vergelijken met een Pedro Ximenez.' Favoriet: 'Amontillado om zo te drinken, fino bij de vis en PX als dessertwijn.' Maurice: 'Ik wist wel het een en ander van sherry af, maar niet dat je het op zo veel ver- schillende momenten kunt drinken. Een fino bij Spaanse ham ga ik thuis ook proberen. En uiteraard de Pedro Xime nez over rozijnenijsl' Favoriet:'PX over rozijnenijs. Top!' Shirley: 'Ik weet nu wat ik lekker vind en waar ik bij aan- koop op moet letten. Het verhaal erachter, de cultuur en de mensen die ermee bezig zijn, is heel bijzonder. Ze werken met goud en dat stralen ze uit.' Favoriet: 'Oloroso die een beetje zoet is, lust ik altijd en bij alles.' Huib: 'Dat er zo veel soorten en stijlen sherry zijn, was voor mij een grote verrassing. Er is een sherry voor iedereen en elke gelegenheid. Mijn voor- keur gaat uit naar wat zoetere drankjes, maar bij tapas vind ik een fino perfect.' Favoriet: 'Fino voor bij de tapas. Zoete oloroso, gewoon als drankje.' Maartje: 'In Jerez lijkt alles te draaien om sherry. De historie en de tradities vond ik erg interessant. Een fino als tafel- wijn vind ik te sterk, maar gemixt met 7-up is het prima te drinken.' Favoriet:'Fino in een mix met 7-up of Sprite, en PX.' Type kleur smaak wanneer drinken merk Manzanilla bleek strakdroog, zilt, licht als aperitief en bij lichte voorafjes Conqueror, Luis Paez, Dry Sack wijncategorie i Fino lichtgeel droog, fijn en vol, nootachtig als aperitief en bij (voor)gerechten met vis en kip Conqueror fino, Dry Sack fino, Luis Paez fino, Conqueror very dry, Sandeman dry seco, Pedro Domecq dry,Tio Pepe fino seco, Osborne pale dry, Pale 887 very dry, Conqueror very fine dry, Sandeman soleo wijncategorie 1 Medium Dry amber aromatisch, noot- en karamelachtig, rond en lichtzoet als aperitief, bij/in krachtige bouillons, bij pikante hapjes Conqueror medium dry, Sandeman medium dry, Dry Sack medium dry, Pedro Domecq medium dry, Osborne medium dry, Pale 887 medium dry wijncategorie 2 PX donkerbruin zoet, vol, rijk bij mokka-, appelstroop-, chocolade-, noten- en rozijnendesserts Luis Paez wijncategorie 5 Cream goudbruin zoet, vol zomaar, bij kaas en desserts Conqueror, Pale, 887 wijncategorie 5 Smaken veranderen, ook als het om sherry gaat, zelfs in het ge- bied waar de sherry vandaan komt. Manzanilla en fino blijven de populairste wijn bij de tapas. Staat er vis op het menu, dan komt er ook een koude fles fino op tafel. Op de terrassen in Jerez drinken de Andalusiers bier, een fino of een mix van sherry met 7-up of tonic ('rebujito' of 'spritzz'). In de grand cafes en discotheken is een zoete oloroso on the rocks 'hot': een hoog, smal glas tot aan de rand met ijsblokjes gevuld, met daarover- heen een goudbruine oloroso.' 76 AllerHande 5-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 76