aan proeven toe smaak constant is.' Dit Joke:'Als een wijn kom je haast niet sherry proeven laat en overvloedig - legt George Sandeman uit wat kenmerkend is voor de sherry's van zijn bodega: 'We zoeken een voile, zachte smaak. Ook in de fino. Verder is het voor ons van groot belang dat ZO 10 k k0 r ruikt, zoetenzuurmooiin evenwicht zijn en dat de laatste geldt voor alle bodega's, maar waar George Sandeman en ook Conqueror kiezen voor een ronde, voile stdjl, legt Osborne met name bij z'n fino's de nadruk op knisperende frisheid en gaat Domecq voor 'elegante' sherry's. hangt af van veel factoren.' Van de fino gaan we over op de amontillado. 'Dit ruikt heel anders,' constateert Huib meteen. Shirley ontdekt er krentjes in. In de oloroso, het derde glas, komen de aroma's van gedroogd fruit nog duidelijker naar voren. 'Dit is een doordrinkertje,' weet Maartje meteen. 'Hoe zoeter hoe lekkerder.' Joke blijft ruiken. 'Als een wijn zo'n geur heeft, kom je niet aan drinken toe. Zalig.' Ook de anderen zijn erg te spreken over de oloroso. Dan komt de fina le: een glas stroperige, bijna zwarte wijn. Pilar legt uit dat deze sherry niet van de palominodruif, maar van de Pedro Ximenez- druif wordt gemaakt. 'Vloeibare rozijnen,' is Jokes omschrijving voor deze dessertsherry. 'Maar dan wel pittiger,' vult Shirley aan. Maartje zegt niets. Ze zoekt met haar glas een plaatsje in de zon. 'Ik heb m'n sherry al gevonden.' Zoals Maurice al vaststelde, zijn er smaakverschillen waar te nemen tussen de sherry's van de ene en die van de andere bodega. Als we diverse bodega's hebben bezocht, blijkt de een te vallen voor Domecq, een ander voor Sandeman en een derde voor Conqueror. Tijdens een lunch - op z'n Spaans Sherry als smaakmaker Dat sherry niet alleen bij, maar ook in het eten past, ondervinden we's avonds. In de keuken van restaurant El Baupres in Puerto de Santa Maria staat een chef-kok klaar die laat zien hoe sherry van pas komt in de keu ken. Met een glas fino en een carpaccio van heek (witvis) met manzanilladressing worden typisch Andalusische gerechten bereid. Bijvoorbeeld de 'coquinas al vino fino'. Een uitje en een fijngehakt teentje knoflook wor den met wat milde paprikapoeder in de olie gefruit. Er gaat een stevige scheut fino over- heen en op hoog vuur wordt de saus fiks ingekookt. Kleine lolcale schelpen (het kun- nen ook verse mosselen zijn) worden aan de saus toegevoegd en al roerbakkend in 'dos minutos' gaar gemaakt. De fino zorgt ervoor dat de schelpdieren het zilte karakter behou- den en de saus een pittige, zachtzure smaak krijgt. De schelpen eten we met de hand en de saus wordt met stukjes brood opgedipt. Als tussendoortje krijgen we gamba's die geflambeerd zijn met brandy de Jerez, een drank die op cognac lijkt maar in Jerez wordt gemaakt. Als derde gang staat een 'crema de galeras al vino oloroso' op het menu. In deze vissoep wordt traditioneel een amontillado of een droge oloroso verwerkt. De sherry die erin zit, wordt ook bij de soep van gepureer- de vis en garnalen geschonken. Echte liefheb- bers roeren aan tafel een flinke scheut sherry vanuit het glas door de dampende soep. De rose gebakken eendenborst wordt met een romige saus van zoete oloroso geserveerd. 'Ongelooflijk,' rnerkt Shirley op. 'Het zijn allemaal verrukkelijke gerechten waarvan je, als je ze proeft, niet verwacht dat ze zo simpel en snel te maken zijn.' Voor Maurice blijkt het dessert het geheim van Jerez: romig rozijnenijs met eroverheen Pedro Ximenez. 'Die goudbruine sherry is zo stroperig dat het om het ijs blijft hangen. Het verrassende is dat het toch niet te zoet wordt. Echt fantas- tisch. Een van de lekkerste dingen die ik ooit heb geproefd.'

Allerhande | 2000 | | pagina 75