kijkje in de keuken Lenticchie con prosciutto Het recept vindt u op bladzijde 127 voor de pasta, gedroogde tomaten, jam, koekjes, bro- den - eenvoudige gerechten waarin de smaak van het product zo goed mogelijk tot zijn recht komt.' Bij familie en in restaurants doet Joke steeds weer nieuwe ideeen op. In Umbrie kwam ze bijvoorbeeld in een stadje waar de lekkerste linzen van het land vandaan komen: lenticchie di Castelluccio. Zonder voorweken in 20 a 30 minuten klaar. Verrukkelijk in een sausje van olijfolie, azijn, zout, peper en wat oregano. En - volgens de Italianen - goed tegen choles terol. Italianen eten volgens Joke sowieso veel peul- vruchten als groenten. Kruidentuin Inmiddels is ze een halve Italiaanse geworden. Vers, daar gaat het haar om. Daarom doet ze veel moeite om de beste ingredienten te vinden. 'We kopen in Italie graan en laten dat malen door een molenaar. Vervolgens gaat het hier in de vriezer. Ook neem ik tassen vol zongerijpte pomodori-tomaten mee die ik thuis inmaak.' In de kelder staan weckflessen met kappertjes en ansjovis onder een laag zout. En potten met linzen en bonen. Want Joke keert echt niet zonder borlotti en lenticchie di Castelluccio naar Nederland terug. Ook wijn neemt ze mee. Die bottelt ze zelf. Zoals ze bijna alles zelf maalct. Een eigen kruidentuin met rozemarijn, salie en basilicum hoort daar natuurlijk ook bij. En een pijnboompittenboom voor de pesto. Joke wijst naar buiten, en ja hoor, daar staat hij, de pinus pinea, oftewel de pijnboompittenboom. Achttien jaar oud. De zaadjes komen - dat spreekt vanzelf- uit Toscane. Twee eerdere kweekpogingen om de boom een Hollands leven te geven mislukten. Omdat hij niet voldoende opgewassen bleek tegen de Hollandse win ter. Maar de derde keer was het raak. 'Zo'n boom heeft een penwortel. Als die eenmaal zestig centimeter diep in de grond zit en de vorstgrens heeft bereikt, wordt hij ongevoelig voor de Nederlandse winterkou en blijft hij overeind staan. Je moet de appels eerst drogen en dan kun je de pitten er vanzelf uitpeuteren. Ze zitten verpakt in een hard omhulseltje, dat je met een hamer kunt openslaan. De boom krijgt in het voorjaar een prachtige gele kleur. En's zomers ruikt de hele tuin naar hars. Als je dan je ogen sluit, is het net alsof je in Toscane bent.' AllerHande 5-2000 63 1

Allerhande | 2000 | | pagina 63