'Door die pijnboom ruikt s zomers de hele tuin naar hars. Het is soms net alsof je in Toscane bent.' ze denneiuiaalden op m'n eten hadden gestrooid, maar die smaken niet zo lekker, wist ik. Alles smaakte anders in Italie. Groenten waren niet gekookt of gestoofd, maar nog lekker lcnapperig. Paprika, artisjok- ken en courgettes gingen op de grill, spinazie, lof en bloemkool even in de koekenpan. Ik was totaal ver- baasd. Zeg maar gerust overweldigd.' Bij haar volgende bezoek stond ze dan ook in de keuken van het restaurant van haar Italiaanse zwager. Om te ontdekken hoe haar nieuwe kookfamilie hun culinaire zaakjes precies aanpakten. Joke leerde snel. En terug naar Nederland nam zij een auto vol lekkers mee: Parmezaanse kaas, Italiaanse worsten, knoflook, kappertjes, kruiderijen, olijfolie. 'Dat had je hier 35 jaar geleden nog niet. Je had hier zelfs geen blikken gepelde tomaten. Ik kan het me nog goed herinneren; Albert Heijn kwam er als eerste mee, met Bulgaarse tomaten, die leken daar wel op.' Toscaanse KUST Tegenwoordig kun je in Nederland veel gemakkelijker Italiaanse producten krijgen. Maar nog steeds zit de auto vol als ze terugkomt uit Italie. Vier keer per jaar gaan ze er naartoe, naar hun 'buitenhuisje' aan de Toscaanse lcust in Forte dei Marmi, de geboorteplaats van Armando. En elke keer leert ze er weer een nieuw recept bij. 'Voor Italianen is koken bijna een religie. Recepten gaan er al eeuwenlang van generatie op generatie en iedereen voegt er op eigen wijze iets aan toe.' Kookboeken? Die heeft ze intussen in haar hoofd zitten. Met Toscaanse gerechten wel te verstaan. 'De Toscaanse keuken is licht, kruidig en puur. In het noor- den eten ze meer energierijk voedsel, in het zuiden doen ze overal wat meer pepers doorheen. Maar waar je ook eet, het is overal lekker. Dat lcomt doordat ze alleen de beste en meest verse ingredienten gebruilcen. Het is een soort erezaak. En alles maken ze zelf: sauzen 62 AilerHande 5-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 62