temperatuur, dat is het beste. Hans: Net onder kamer- daarom perst Hennie Marieke:'Jus d'orange heeft een duur imago, zeker als je 't in een wijnglas schenkt.' Albert Heijn sinaas- appelsap 2% vrucht- vlees Oua smaak goed in balans. De hoeveelheid vezels is precies goed. 45 mg vitamine C.* Appelsientje 2% vruchtvlees Smaak en kleur scoren hoog, bekende ver- pakking. 54 mg vitamine C.* AH Biologisch sinaasappelsap Een wat onverwach- te smaak: weinig vezel, weinig zuur en weinig zoet. 45 mg vitamine C.* LMI I'KI -III Tropicana sinaasap pelsap Licht gepasteuriseerd, gekoeld. Mild, neigend naar een grapefruit- smaak. Weinig vezels. 45 mg vitamine C.* Vrijwel iedereen drinkt sinaasappelsap. De een zweert bij een vast merk, de ander grijpt naar het dichtstbij- zijnde pak en weer een ander drinkt niks anders dan vers. Zoveel mensen, zoveel meningen. Maar een ding staat vast: iedereen assodeert sinaasappelsap met gezondheid. En juist (man en drie kinde- ren) elke dag zelf sinaasappelen: 'Bij het ontbijt, vers voor iedereen. Da's goed voor de weer- stand.' Marly heeft 00k drie kinderen, maar zelf maken gaat haar te ver: 'Per week gaan er zeker tien pakken doorheen. Persen doe ik alleen als de kinderen ziek zijn.' Voor Hennie is het ontbijt het ideale drinkmoment, maar Marieke vindt dat niks, net zomin als Joost: 'Te zuur's ochtends.' Ook voor Marly is de avond ideaal. Iris drinkt het eigenlijk alleen op zondag: 'De enige dag dat ik tijd heb om lekker uitgebreid te ontbijten.' WEL OF GEEN VEZELS? Volgens Hans horen vezels erin: 'Zonder is het net water, dan proef je helemaal niks.' Iris vindt vezels wel lekker, alleen moeten dat dan wel verse vezels zijn: 'In pakken is het vaak zo'n drab. Verse vezels zijn net ffuitbommetjes, verrukkelijk.' Kinderen houden het minst van vezels, weten de moeders uit ervaring. Hennies oudste eet niet zo goed, daarom zeeft ze het sap altijd, dan krijgt hij tenminste nog wat binnen. Marly herkent dat: 'Onze oudste wil het zo glad mogelijk. Het moet als cola naar binnengaan.' Als de verpakkingen op tafel komen, verwondert het gezelschap zich over de variatie in merken en verpak kingen: het langwerpige CoolBest-pak doet luxe en fris aan, het kleine blilcje van Hero vreemd (Iris: 'sap hoort niet in blik'). De flessen ogen fris, Appelsientje het ver- trouwdst. PROEVEN MET GEVOEL Het proeven gaat blind. Op tafel staan acht kannen met jus, elk met een nummer. Wat meteen opvalt is het kleurverschil, van lichtgeel tot donlcer oranje. Bovendien zie je bij het ene sap de vezels duidelijk zit- ten, bij het andere niet. Een enkele heeft een flinke schuimkraag, andere zijn glad als een Spiegel. Proeven is een uiterst serieuze zaak, zo bleek ook al tij- dens eerdere proeverijen. Maar deze keer lijken er echte professionals aan het werlc te zijn. Er is nog net geen gegorgel te horen, maar zo bewust als hier het sinaasappelsap door de monden cirkelt, menig wijn- proeverij zal er jaloers op zijn. Dit keer zijn de criteria: zuurgraad, zoetheid, vezels, kleur, dikte, geur en natuurlijk de smaak. Elke keer als de deelnemers een slok nemen, kijken ze even gedachteloos voor zich uit; geconcentreerd bewegen ze de lcaken, het sap passeert alle smaakpapillen in de mond. Soms is het oordeel genadeloos: 'Getverderrie, dit is supervies.' Dan weer klinkt lof: 'Oef, deze is pas lekker zacht van smaak!' De balans Drie proevers gaven het verse sap van AH Huistraiteur een goede beoordeling. Marieke: 'Ik heb gelcozen op vezels en dikte. Dat is hier goed in orde.' Marly en Hans vonden vooral de verse smaak goed: 'Dat gevoel had ik alleen bij deze.' De Tropicana valt bij Hennie het beste in de smaak: 'Er zit een heerlijke grapefruit- smaak aan, hij is niet zo zoet als veel andere sappen.' Hans knilct bevestigend: 'Ja, die smaak vond ik ook zo leklcer.' Joost heeft het liever wat minder zuur: 'De per- fecte balans vond ik terug bij het pak sinaasappelsap met vruchtvlees van Albert Heijn, daar was alles goed aan. Ook de CoolBest was heel best, een voile smaak, niet te waterig.' De Euro Shopper zou Iris nooit vanwe- ge de verpalddng hebben gekocht, maar het sap is lek ker: 'De juiste verhouding tussen zoet en zuur. Maar eigenlijk vond ik er meer erg goed. Er waren wel veel smaakverschillen, maar geen uitgesproken slechte.' Appelsientje biedt een vertrouwde smaak, vinden de meesten. Marly: 'Lekker, bekend. De juiste hoeveelheid vezels.' 56 AllerHande 5-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 56