studeren in een stad. Ach, dat houd je toch niet tegen. Iedereen heeft internet, overal staat televisie, sommigen van ons hebben een auto.' Samenwerking In 1985 meldde het bedrijf Tivall zich bij Lochamei Hagetaot: of er belangstelling was voor industriele activiteiten. Hoewel vrij ongewoon voor een kibboets, voel- den de bewoners daar wel voor, want er kwam op dat moment te weinig rende- ment uit de landbouwactiviteiten. Dr. Micha Shemer - nu onder meer ver- antwoordelijk voor de ontwikkeling van nieuwe producten bij Tivall - was de ini- tiatiefnemer. Hij en enkele partners zet- ten in Lochamei Hagetaot een fabriek op met goede, gezonde en vooral smakelij- lce vleesvervangers. De kibboets werd voor 49 procent eigenaar van het bedrijf. Shemer vond dat nieuwe ontdekldngen in de voedseltechnologie volkomen ver- keerd werden toegepast. Volgens hem waren veel vegetarische producten ofwel hard en droog, ofwel zacht en sponzig. Consumenten moesten wel heel erg anti- vlees zijn om dat soort producten te eten. En juist dat is essentieel voor het slagen van een nieuw product: het moet er goed uitzien en het moet lekker zijn. Tivall-producten zijn gemaakt van de beste grondstoffen, met behulp van moderne technieken en bestaan uit een combinatie van soja-eiwit of erwt-eiwit, zonnebloemolie en kippenei-eiwit. Verschillende kruiden zoals zwarte peper, komijn, koriander, oregano en paprika zorgen voor gevarieerde sma- ken. Verder zijn ze rijk aan voedingsve- zels en bevatten ze weinig vet. Boven- dien wordt er vitamine B12 aan toege- voegd, omdat die van nature alleen in voldoende mate aanwezig is in produc ten van dierlijke oorsprong. Veel bezoekers Wie nu Lochamei Hagetaot bezoekt vindt er rust en stilte: de volwassenen werlcen - op het land of bij Tivall - de ldnderen zijn naar school of doen aan sport. Pal naast het terrein van de kib boets staat het Holocaust Museum. Gelijk met de stichting van de kibboets in 1949 hebben de oprichters dit muse um opgezet. Er werken ongeveer hon- derd mensen (een deel uit de kibboets) en er komen jaarlijks minstens 125.000 mensen uit de hele wereld naar Locha mei Hagetaot. De indrukwekkende expo- sitie leidt de bezoeker door vijftien ver- schrikkelijke jaren. Maar het imponeren- de ervan zit'm juist niet in die ver- schrikkingen. De spirit waarvan de over- levenden blijk hebben gegeven, is wat diepe indruk maakt. paradijs Tekst: Ruud Slierings Fotografie Michiel van Nieuwkerk AllerHande 5-2000 35 Onder het merk AH zijn de volgende producten van Tivall verkrijgbaar: Hamburger Schnitzel Mix Balletjes Maisburger Groenteballetjes Groenteschnitzel Steak Cordon Bleu Champignonschnitzel Italiaanse Schnitzel Hongaarse Schnitzel Sateballetjes Baconburger Cheeseburger- Biologische Groenteburger Frankfurter Rookworst Shoarma Roerbak Chicken Style Roerbak Beef Style Rulgehakt Pain de Provence Kerrieworst Macaroniblokjes Shii-take Filet Tuinkruiden Pate Filet Americain De vegetarische producten liggen bij het voorverpakte vlees en de voorverpakte vleeswaren.

Allerhande | 2000 | | pagina 35