Vleesvervangers uit de kibboets Klein paradijsje De 0ude5tad van Jeruzalem Van links naar rechts: voedseltechnoloog Moshe Nesher, Micha Shemer het'creatieve brein'vaijTivall.en livall-directeur Omri Lotan Een vegetarisch Albert Heijn verkoopt een breed scala aan vlees vervangers. Voor het overgrote deel zijn die ontwikkeld in samenwerking met het Israelische bedrijf Tivall. AllerHande bezocht kibboets Lochamei Hagetaot waar veel vegetarische producten van Tivall vandaan komen. Voor Albert Heijn maakt het Israelische bedrijf Tivall een grote varieteit aan vegetarische producten zoals schnitzels, burgers, worst, gehaktballetjes, rulge- hakt en roerbakproducten. De artikelen bieden de best denkbare combinatie van voedingswaarden: volop eiwitten (een van de meest essentiele bestanddelen van vlees), een laag verzadigd vetgehalte, geen cholesterol en veel vitamines. In Israel is Tivall verreweg de grootste producent van vleesalternatieven. Tivall exporteert de vleesvervangers over de hele wereld. Algemeen directeur Omri Lotan, Nederlander van geboorte, bena- drukt dat consumenten die vleesvervan- gende producten eten, echt niet alle- maal vegetariers zijn, maar ook mensen zijn die gewoon wel eens een dagje geen vlees willen eten: 'Veel mensen houden niet van de laffe smaak en de zompig- heid van veel vleesvervangers. Voor hen is het wel of niet eten van vleesvervan gers vooral een kwestie van smaak. Onze producten smaken goed en bovendien zitten er belangrijlce voedingsstoffen in zoals eiwitten.' Medeoprichter Gezy Kaplan weet het treffend te verwoorden: 'Je kunt het ook omdraaien. Vlees is een altematief voor onze producten.' Sinds een jaar of vijftien werkt Tivall nauw samen met de kibboets Lochamei Hagetaot. Na 1945 trokken grote groe- pen mensen van joodse komaf naar Israel om een heel nieuw bestaan op te bouwen. Velen daarvan organiseerden zich in gemeenschappen en leefden van de landbouw. Lochamei Hagetaot startte met ongeveer honderd bewoners, nu wonen er zo'n 550. Daar zijn kinderen van de toenmalige oprichters bij, maar ook veel immigranten die naar Israel vertrokken om er als vrijwilliger te wer- ken. De Amerikaan Max Aarons bijvoor- beeld. Hij kwam naar de kibboets in 1973. Toen de Yom Kippoeroorlog tussen Israel en de buurlanden woedde, kwam Max helpen op het land. Hij ging nooit meer weg. Hij trouwde met Devorah en kreeg vier kinderen, van wie de oudste tegenwoordig in de Verenigde Staten stu- deert. Max: 'De atmosfeer hier is prettig. Iedereen is gelijk, salaris bijvoorbeeld kennen we niet. En dat is altijd zo geweest.' Meer dan de helft van de bewoners van Lochamei Hagetaot werkt op de kib boets. Het is net een klein dorp. Er is een forse veestapel (voor zuivelproducten) en er worden onder meer tomaten, avoca do's, katoen en graangewassen ver- bouwd. Op het terrein woont een dokter, er is een school, een manege en er zijn gemeenschappelijke eetruimtes, sport- velden en kinderdagverblijven. Toch krijgt de modeme tijd ook hier steeds meer vat op het leven. Max: 'Jongeren gaan na hun diensttijd vaak weg. Trekken een jaartje de wereld in of gaan 34 AllerHande 5-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 34