In de ban van hooikoorts gezondheid Geneesmiddelen verzachten de klachten Zodra het voorjaar aanbreekt, begint menige neus weer te kriebelen. Hooikoorts. Naar schatting heeft een op de vijf Nederlanders er last van. Het ultieme medicijn is nog niet gevonden, maar er zijn wel veel middelen verkrijgbaar die de symptomen onderdrukken. Symptomen Preventie Tips Hooikoorts heeft niets te maken met hooi, en koorts krijgt u er ook niet van. Hooikoorts is een overgevoeligheidsreac- tie van het lichaam op pollen - het man- nelijke stuifmeel van bomen, planten en grassen - die verspreid worden door de wind. Door de allergische reactie komt de stof histamine vrij, waardoor hooi- koortsklachten optreden. De belangrijkste veroorzakers van hooi koorts zijn bomen (vooral de berk) in de maanden maart tot en met mei en tal van grassoorten in juni, juli en augustus. In juli en augustus kunnen planten zoals brandnetels, guldenroede en de bijvoet veel last veroorzaken. Naar schatting een op de vijf Neder landers heeft er last van. De laatste twin- tig jaar neemt het aantal sterk toe. Wetenschappers wijden dit aan een toe- name van luchtvervuiling en verande- ring van onze ecosystemen, zoals het kappen van bossen en het aanleggen van nieuwe beplantingen. Bij hooikoorts maakt het lichaam als antistof tegen pollen histamine aan. Door het vrijkomen van deze histamine ontstaan typische hooikoortsverschijnse- len zoals neus- en oogklachten. Bij oog- klachten jeuken en tranen de ogen, bij neusklachten ontstaat er een branderig of jeulcend gevoel, vaak gecombineerd met niesbuien. Ook is er vaak sprake van een loopneus die overgaat in een verstop- te neus. Bij een gewone verkoudheid vol- gen deze symptomen elkaar meestal op, maar bij een hooikoortsaanval komen al deze verschijnselen tegelijkertijd voor. Sommige mensen krijgen ook last van netelroos (een soort eczeem) en (tijdelijk) astma. Als gevolg van de klachten kan er moeheid, lusteloosheid of hoofdpijn op treden. Het herkennen van bomen, grassen en planten die de hooikoorts veroorzaken zou een deel van het probleem kunnen oplossen. Ook zijn er geneesmiddelen die de klachten voor een groot deel kunnen verzachten. In Albert Heijn-winkels met een geneesmiddelencounter zijn onder andere middelen verkrijgbaar van Aller- fre, Otrivin Hooikoorts, Pollinosan van A. Vogel, Rinileen van VSM en Prevalin. Via uw huisarts kunt u eventueel een allergietest laten doen, waar een behan- deling met specifieke geneesmiddelen op kan volgen. Op recept worden soms ook neussprays met corticosteroiden (ontste- kingsremmers) gegeven. V A. Vogel" Pollinota" •Volg vanaf mei tot en met juli dagelijks het hooikoortsbericht op Radio i om 17.30 uur en op Teletekst pagina 709. •Ga tijdens typische 'hooikoorts'- dagen niet kamperen, picknicken of in de tuin werken. •Vakantietip: aan zee en hoog in de bergen bevat de lucht nauwelijks pollen. •Houd de ramen tijdens het pollen- spitsuur (in de middag) dicht. •Eet geen honing, want ook honing kan pollen bevatten. Tekst: Monique Lindeboom.fotografie: Renee Frinking, Picture Box, styling: Silena Boersma AllerHande 5-2000117

Allerhande | 2000 | | pagina 117