'Als ik aan Mexico denk, dan denk ik aan tortilla s' Alberto Castillo Perez (30) is gebo- ren in Mexico City, waar hij Spaanse taal- en letterkunde studeerde. Hij verdeelt zijn tijd tussen Mexico, waar hij toneelschrijver is, en Nederland, waar hij onder meer voor de Wereldomroep werkt. 'Dan denk ik aan tortilla's: pannenkoeken van mais- meel, water en een beetje zout. Er gaat ook cal bij, dat is eigenlijk heel vreemd maar het is gewoon witte kalk. Dat breekt de cellen van de mats, waar- door de tortilla zacht wordt. Het voegt ook iets toe aan de smaak, maar ik weet niet eens wat, omdat ik nog nooit tortilla's zonder kalk heb gegeten. De tor tilla wordt zonder olie of boter gebakken en dan kun je hem eten zoals je wilt. Met varkensvet en zout erop bijvoorbeeld. Maar ook met tomatensaus of kip, dan heb je een taco.' 'Ja, satekroket! De beste eet je bij Febo. Dat is voor mij Nederland! Als ik in Mexico ben denk ik vaak aan satekroketten. Daar mis ik ze. Je ziet ze nergens anders ter wereld. In het algemeen is het brood hier erg goed. De kaas natuur- lijk ook. Goudse kaas, niet te jong en niet te oud. Jong belegen vind ik het lekkerst. En ik heb nog nooit zulke goede aardbeien gegeten als de Hollandse. Sappig en smakelijk!' 'In Mexico heb je honderd, en misschien wel meer, verschillende groene en rode pepers. Allemaal hebben ze een andere naam. Allemaal worden ze anders gebruikt. Maar we noemen het nooit peper, het zijn chiles. Peper is iets anders. Peper is niet 'heet', peper is wat je pikant zou kunnen noemen. Hoe groter de chile, hoe min der heet hij is. Het zijn juist de kleinere, je hebt ze die niet groter zijn dan een rijstkorrel, waar je heel erg voor op moet passen.' 'Ik heb nog nooit zulke goede aardbeien gegeten als de Hollandse.' Als je mensen vertelt over Mexicaans eten, wat vinden ze dan vreemd? 'Dat er toch heel zorgvuldig mee wordt omgesprongen met die chiles. Want hoewel we heel veel soorten chiles hebben, is het geen bewijs van goede smaak om het aan anderen op te dringen. In elk restaurant in Mexico, waar dan ook en wat je ook bestelt, zitten er chiles in de gerechten. Er bestaat geen schotel, geen saus zonder chiles. Daarin zit de hoeveelheid die iedereen aan kan. Dat is voor iemand uit Europa al veel te veel. Maar er staat altijd meer op tafel voor mensen die het nog heter willen.' grenzeloos lekker Wat komt het eerst in je op wanneer je aan Mexicaans eten denkt? Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? Wat hebben ze hier niet wat je in Mexico wel hebt? Tekst en fotografie: Philip Mechanicus AllerHande 4-2000 89

Allerhande | 2000 | | pagina 89