l vanille kostbare waar als goud en cacao, namen de Span- jaarden vanille vanuit Midden-Amerika mee naar Spanje, waar het al snel een enorme populariteit kreeg. Vanuit Spanje veroverde dit verfijnde specerij in korte tijd de rest van Europa. Tot aan het begin van de negentiende eeuw kwamen de vanillestokjes uitsluitend uit Mexico. De klim- orchidee 'Vanilla planifolia' was voor die tijd al ver- scheidene malen in andere tropische gebieden op de wereld ge'introduceerd, maar de bloemen groeiden tot ieders verbazing elders nooit uit tot de begeerde peulen. Lange tijd werd gezocht naar een verklaring voor dit verschijnsel, tot een Belgische botanicus begin negentiende eeuw met het antwoord kwam: in Mexico werden de bloemen van de klimorchidee bevrucht door een speciale bij en een vogeltje die nergens anders op de wereld voorkwamen. Zonder die bevruchting groeiden er geen peulen aan de plant. Met deze wetenschap werd de plant vanaf die tijd op verschillende delen van de wereld kunstmatig met de hand bevrucht. Dat dit een succesvolle methode is, blijkt uit het feit dat momenteel tachtig procent van alle vanille van Madagaskar en de omrin- gende kleinere eilandjes komt. Liefde Behalve vanille als specerij in voedsel, komen we het aroma ook in tal van andere producten tegen. Parfums, lotions, badproducten, potpourri's en geur- kaarsen zijn enkele voorbeelden. Door alle tijden heen, tot op de dag van vandaag, beweren veel men- sen dat de exotische geur van vanille zinnenprikke- lend en lustopwekkend is. Madame de Pompadour, de minnares van Lodewijk XV, parfumeerde zich er niet voor niets dagelijks van top tot teen mee. In Mexico liggen in de gebieden waar de vanille bloeit, in veel linnenkasten vanillestokjes tussen de kussenslopen. Het aroma moet de gemoederen's nachts tot rust brengen, wat de liefde ten goede komt. De indianen uit deze gebieden vlechten ook allerlei kleine voor- werpen van de stokjes, zoals mandjes, huisjes en die ren. Deze kleine objecten hangen ze in hun huis of auto, zodat de geur zich goed lean verspreiden. Ze zijn ervan overtuigd dat het geraffineerde aroma van vanille niet alleen de liefde stimuleert, maar ook de goden te vriend houdt. De recepten vindt u op bladzijde 123 en 125 Salade van rivierkreeftjes met vanille- dressing De lichtzoete saus vormt een bijzondere tegenhanger Gepocheerde maYskip met vanillesaus Mais met een mooie, pittige saus Warme aardbeien in vanillesaus lets stroperig en zoet een per- fecte combinatie l Tekst:Tal Maes, receptuur: Kea Engbers.fotografie: Petra Steenkamer, styling: Marjolein Vonk, kok: Ingmar Niezen AllerHande 4-2000 87

Allerhande | 2000 | | pagina 87