Vraag mensen naar hun favoriete smaken en tien tegen een dat vanille erbij zit. Toch zijn het niet alleen toe- tjes waar dit specerij voor wordt gebruikt. Vanille laat zich ook bijzonder goed combineren met bepaalde soorten vlees, vis of schaaldieren. Bewaartip Vanille in de koffie Niet elk vanillestokje - ook wel vanillepeul genoemd - is hetzelfde. Dat blijkt eveneens uit het verschil in prijs. Goede vanille is vrij kostbaar. De zogenaamde Bourbonvanille, afkomstig uit Madagaskar, de Seychellen en de Comoren, wordt over het algemeen beschouwd als een van de beste soorten en daar hangt dan ook een prijskaartje aan. Deze vanille moet aan allerlei kwaliteitseisen voldoen, zoals souplesse, geur, kleur en lengte. Het resultaat is een gegarandeerde top- kwaliteit, waar veel koks graag mee koken. Een ander bijzonder en prijzig soort komt van Tahiti. De peulen die hier vandaan komen zijn veel dikker dan de Bourbonvanille en het aroma is meer geparfumeerd. Goede vanillestokjes zijn ook wel te herkennen aan een klein huismerkje: met speldenprikjes is als het ware een tatoeage aangebracht om vervalsing tegen te gaan. Zaadpeulen De reden dat vanille een van de duurste specerij en ter wereld is, is dat het bruinzwarte, aromatische vanille stokje zoals wij dat kennen niet zo in de natuur groeit. Alvorens de peultjes de bekende kleur en geur hebben, gaat er een vrij arbeidsintensief en tijdrovend proces aan vooraf. Vanille groeit als groene zaadpeul aan een klimmende orchidee, die alleen in tropische gebieden gedijt. De zaadpeulen hebben nog niet het bekende aroma wanneer ze aan de plant groeien; dit krijgen ze pas na een fermentatieproces oftewel gistingsproces. Na acht maanden aan de planten te hebben gerijpt, worden de peultjes geoogst en kort ondergedompeld in een heetwaterbad. Vervolgens worden ze een etmaal in dekens gewik- lceld of in luchtdichte kis- ten gelegd, waar de peul tjes het vocht moeten 'uit- zweten'. Overdag worden de peultjes in de zon gelegd om te drogen en 's avonds gaan ze weer tussen de dekens of in de kisten om verder te gisten. Dit proces wordt net zolang herhaald, totdat de peultjes de typische donker- bruine kleur en het vanillearoma hebben. Meestal duurt dit tien tot twintig dagen. Ten slotte worden de stolcjes nog ongeveer twee maanden in een opslagruim- te gedroogd, waarna de selectie en verpakking voor de export plaatsvindt. De stolcjes die niet mooi genoeg zijn om in hun geheel te verkopen, komen terecht in producten als vanillesuilcer, likeuren en extracten. Zoals bij zoveel aroma's, bestaat er van vanille inmid- dels ook een synthetische variant. Kunstmatige vanille is weliswaar veel goedlcoper, maar heeft in de verste verte niet het aroma van goede, natuurlijke vanille. De smaak en de nasmaak zijn veel wranger. OORSPRONG Hoewel de meeste natuurlijke vanille vandaag de dag uit Madagaskar komt, ligt de oorsprong van dit spece rij in Mexico. Spaanse veroveraars deden in de zestien- de eeuw voor het eerst verslag van vanille, toen ze ont- dekten dat de inheemse bewoners, de Azteken, gema- len vanille aan hun chocoladedrank toevoegden. Deze drank werd voomamelijk gedronken aan het hof van de Azteekse keizer Montezuma. De Spaanse veroveraar Heman Cortes was zo getroffen door de bijzondere smaak van deze keizerlijke chocoladedrank, dat hij de drank uitzonderlijlce krachten toedichtte. Hij verplicht- te zijn manschappen daarom regelmatig een lcop 'cho- colatT te drinken en aan zijn koning Karel V schreef hij: 'Elke dag een kop van deze rijke drankgeeft een man de kracht om de hele dag te marcheren'. De Azteken noemden vanille 'Thilxochilt'. De Span- jaarden bedachten een maklcelijkere naam, die wij nog altijd gebruiken: 'Vanilla' is het verkleinwoord van het Spaanse 'vaina' dat 'peul' betekent. Samen met andere Vanillestokjes van goede kwaliteit geven wel vier jaar hun aroma af. Bewaar een stokje in een goed afgesloten pot met fijne tafelsui- ker. Na een week of vier heeft het stokje zijn aroma aan de suiker afgegeven. De zelfge- maakte vanillesuiker is lekker in bijvoorbeeld chocolademelk, koekjes, cake, ijs en mousse. De suiker kun je steeds aanvulien, tot het stok je al zijn geur heeft afgegeven. Maal harde droge vanil lestokjes in een kof- fiemalertot een fijn poeder. Voeg een snufje vaniliepoeder aan gemalen koffie toe en zet er op normale wijze koffie van. Het resultaat is een heerlijk geurende koffie met een verfijnd vanillearoma. AllerHande 4-2000 85

Allerhande | 2000 | | pagina 85